10 років з УПН

 

Десять років працюю з новацтвом і хочу поділитися досвідом своєї праці.

За фахом я вчитель з вищою освітою, математик і фізик, але добрі знання педагогіки та психології дітей дали мені можливість досягати певних успіхів у праці з дітьми для їх виховання та самовиховання. Перш за все хочу сказати, що я люблю дітей, мене не дратує їх інколи незадовільна поведінка. Я знаходжу шляхи до усунення такої неґативної поведінки, завжди в кожному новакові чи новачці знаходжу гарні якості і опираюся на них, тобто здійснюю індивідуальний підхід до кожної дитини, виходячи зі своїх знань характеру, темпераменту, здібностей, домашніх умов кожного зокрема.

Практикую запровадження взаємодопомоги між новаками: даю доручення кращим, сильнішим у знаннях допомагати слабшим. Використовую різноманітні форми і методи проведення сходин рою чи збірки гнізда.

Велику увагу звертаю на розвиток мислення, для цього використовую різноманітні ігри. На сходинах про знання рідної мови використовую такі ігри:

1)    із заданого слова утворити певну кількість нових слів, використовуючи букви, які є у заданому слові (для прикладу: архітектор — хор, торт, рота, трактор, токар, тета, Артек, ріка, рік, тато, рот, ректор і так далі);

2)    підібрати слова, які мали б різні значення в залежності від наголосу (дорога — дорога, мука — мука, брати — брати, замок — замок, копати — копати і т.д.);

3)    підібрати 60 слів, які починаються і закінчуються буквою А (арка, абетка, Аляска, Америка, алгебра, амбразура і т.д.);

4)    підібрати слова, які б зліва і справа читалися однаково (корок, ротор, Анна, потоп, радар і т.д.);

5)    підібрати слова, щоб при читанні їх справа виходило інше слово (бар — раб, бокс — скоб, мід — дім, сир — рис, мир — Рим і т.д.);

6)    підібрати слова, які починаються і закінчуються буквою "к" (коник, кіоск, колосок, кораблик і т.д.).

У своїй роботі з дітьми використовую метод похвали і заохочення, враховую рівень знань, вмінь і здібностей новацтва, слабшим у знаннях даю посильні завдання, це їх підтягує, заохочує до праці.

До кожних сходин готую наглядні посібники, схеми, таблиці, картинки, ігри. Переконаний на власному досвіді, що ігровий метод проведення проб і вмілостей дає бажані результати, тому що діти дуже люблять гру.

Велику увагу приділяю самостійній творчій діяльності новаків під час майстрування, малювання.

Належну увагу звертаю на залучення новацтва до участі у підготовці і проведенні вогників, тематичних вечорів, присвячених знаменним державним датам, до релігійних свят.

Систематично тримаю зв’язок з батьками, постійно інформую про успіхи їх дітей, наголошую тільки на позитивному. Проводжу разом з батьками окремі вогники з кавою та солодощами. Дуже часто проводжу "відкриті сходини", на які запрошую батьків, це також позитивно впливає на підвищення успішності дітей. Проводжу виставки малюнків новаків та їх творчої діяльності.

Велике значення мають у вихованні новацтва прогулянки, екскурсії та таборування, а також їх участь у конкурсі до гасла року "Тому, хто біля тебе, руку дай". Новаки допомагають людям похилого віку у посадці та зборі картоплі, носять воду, прибирають у домівках, закупляють харчі. Упорядковують могили воїнів УПА, організують матеріальну допомогу та подарунки сиротам та дітям з фізичними вадами. Наводять порядок біля пам’ятника Тарасові Шевченку. Брали участь у посадці декоративних дерев та кущів, виготовляли годівнички для птахів та годували їх. Систематично беруть участь у богослужіннях в церкві, деякі новаки є вівтарними дружинниками, прислуговують у церкві, проводять стійку біля плащаниці в час Великодніх свят.

За час моєї десятирічної праці з новацтвом було проведено десять новацьких таборів спільно з новацтвом Тернополя, Козови, Києва.

Перший табір УПН "Нічні мамонти" відбувся в Скоморохах влітку 1993 року. Далі йшли табори в Струсові ("Предківська слава" 1994 року), в Скоморохах ("Клич предків" 1995 року та "Земля світлячків" 1996 року), на Соколі ("Непоборні характерники" 1997 року, "Захисники рідного вогнища" 1998 року, "Країна сонячних зайчиків" 1999 року, "Живиця" 2000 року). Комендантом цих таборів був пл. сен. Богдан Олексій. Дев’ятий табір, "Стежками героїв" 2001 року, я провів як комендант. Десятий табір, "Морські звитяжці", відбувся в с. Дзвенигород у 2003 році під проводом пл. сен. В’ячеслава Свердуна. За весь цей час змінилося три покоління новаків.

Поряд з успіхами у роботі з новацтвом мали місце і недоліки: недостатня матеріяльна база, брак виховників. Складно було шукати спонсорів для поїздки на фестиваль "Зоряний вітер", участі в ЮМПЗ та новацьких таборах.

Проте спільними силами вдається здолати всі труднощі.

С.О. Степан Павлишин