Орля, яке мріяло злетіти до сонця

(Сходини)

Мета: вивчити Заяву вступу, Новацьку вечірню молитву, Новацький Закон (I проба, т. А2, Г4).

Тема: Про орля, яке мріяло злетіти до сонця.

Вік: 6-7 років.

Час: 1 год. 20 хв.

Виряд: картки з буквами (т. 3), слова пісні (т. 4), два кольорові аркуші з написаним Новацьким Законом, порізані на шматочки (т. 5), папір, олівці (т.6), м'ячик (т. 7).

 

Програма

 

1. Відкриття, 5 хв.

Збірка в колі, привіт "Готуйсь!", обряд, перевірка присутності, записи до книги рою.

 

2. Розповідь: "Про орля, що мріяло злетіти до сонця", 15 хв.

Одного разу у родині Старого Орла народилося маленьке пташа. Його і орлям зразу назвати не можна було - хіба що маленький жовтодзюбик, бо схоже воно було на два з'єднані клубочки (голова і тулуб) і маленький жовтий дзьобик, який весь час розкривався, просячи їсти.

Пройшло зовсім мало часу, і пташа вбралося в більш темний пушок, почало матляти крильцями. Дивилося пташа на Старого Орла, що сидів на високій скелі і звідти стежив за всіма орлами; на своїх братчиків, що літали поруч гнізда і вчили літати трохи старших  за нього орлят; на тата і маму своїх, що приносили йому їжу, - дивилося у синє небо, в яке так і хотілося піднятися, але літати пташа ще не вміло.

Одного разу його найстарший братчик у гнізді сказав:

- Ти хочеш навчитися літати як ми, щоб бути справжнім орлям?

- Так, хочу бути добрим орлям. Прошу навчити мене літати! - Заявило пташа.

І братчик почав готувати мале пташа до польоту.  Спершу пташа вчилося долати страх та, стрибнувши з гнізда, плавно опускатися на землю.

Через деякий час братчик сказав:

- Настав час спробувати, скласти пробу, чи ти можеш бути орлям, чи орлиного ти роду.

Мале пташа гордо злетіло і опустилося на землю.

- Ну що ж, бачу, що зможеш бути таким, як навчав нас Старий Орел. Віднині ти називатимешся орля, і я вчитиму тебе й надалі. Спочатку твої крила мають зміцніти, стати сильними, щоб ти міг вільно триматися в польоті.

Трохи боязко було орляті, але бажання злетіти до сонця було сильніше за страх. Воно вчилося, старалося, докладало всіх зусиль. І вже через певний час орля складало другу пробу. Малий птах розправив крила і, зробивши кілька кіл у повітрі, плавно спустився на землю. Крила міцно тримали його.

- Ну що ж,  - сказав братчик, - віднині ти сильне орля, але для того, щоб і надалі зростати, треба докласти багато зусиль.

- Я обіцяю, що докладу всі свої зусилля і навчуся. Я слухатимуся, чому ти вчитимеш мене, а як навчуся, обіцяю бути вірним орлиним традиціям, допомагати іншим і жити за орлиним законом.

- Добре, - погодився братчик, - тепер маєш навчитися літати красиво. Щоб твоїм польотом милувалися всі, хто бачить, як летиш ти у синьому небі. А ти, з висоти свого польоту, щоб зумів побачити красу українських степів, річок, озер, лісів і гір, - красу рідної землі.

І сильне орля вчилося. Воно знало, що коли намагатиметься стати кращим, дотримуватиметься правил, орлиних традицій, житиме за орлиним законом, то в нього все вийде.

Минав час. І ось прийшла пора скласти пробу, чи зможе він летіти так красиво, щоб його політ милував зір і щоб він сам в польоті міг бачити красу своєї рідної землі. "Я зможу", - думало орля. І змогло. Братчик, що стежив за його польотом, мовив:

- Ну ось, ти став красним орлям. Краса твого польоту милує око. Та в небі є багато перешкод, і треба бути обережним.

Орля вчилося долати перешкоди, запобігати небезпеці. Це зайняло не день і не два. Орля вже добре підросло. Йому дуже допомагали його зміцнілі крила і гострі кігті.

Одного дня юний птах сказав братчику:

- Я готовий скласти пробу і довести, що вмію бути обережним, долати перешкоди і зможу нарешті злетіти до сонця.

Орля відчувало в собі велику силу. Братчик мовив:

- Ти справді обережне орля. Та до сонця тобі ще рано летіти. Ти можеш оминати перешкоди, зарадити у біді собі, але тепер мусиш навчитися бути корисним для інших. Коли навчишся бистро реагувати на прохання іншого, бистро прийти на допомогу, бистро вирішувати всі, навіть складні, задачі, проблеми, - лише тоді зможеш летіти до сонця.

Скласти цю пробу орляті було найскладніше. Чимало зусиль довелося докласти, та птах не здавався.

Якось восени блискавка влучила в дерево, на якому було орлине гніздо, і воно зайнялося полум'ям. Саме в той час поруч не було жодного дорослого птаха, а в гнізді було двоє малих пташат. Що робити? Як бути? Пташата загинуть! Серце орляти забилося швидше: "Мушу врятувати! Я зможу! Треба лише бути бистрим! Розмірковувати ніколи!" Птах не вагаючись кинувся на допомогу. Своїми зміцнілими кігтями він ухопив одне пташа, а потім інше і відніс подалі від дерева, що горіло.

Це був учинок справді бистрого орляти.

Так з малого безпорадного пташати виросло молоде орля. І вже тепер воно мало достатньо сил і вміння, щоб злетіти у синє небо і піднятися до сонця. Орля летіло і милувалося красою рідної землі. Йому хотілось підніматися все вище і вище. Серце йому підказувало, що воно може бути корисним, може допомагати іншим, розвивати свої здібності і стати колись орлом-скобом, як його батьки...

Ми з вами теж, працюючи над собою, зможемо, склавши заяву вступу, стати спочатку новаками, а потім орлятами. Набуваючи все більше досвіду і вмінь, ставатимемо сильними, красними, обережними і бистрими. І зможемо піднятися до сонця...

 

3. Гра рухливо-мовна: "Скарб", 10 хв.

Новаки діляться на дві групи з однаковою кількістю учасників. Кожна група отримує завдання: знайти на вказаному терені картки певного кольору для кожної групи. На картках написані букви, з яких новаки мають скласти слова: новак, проба. Кількість літер для кожної групи має бути однакова, її треба вказати новакам на початку гри, щоб знали, скільки шукати. Виграє та група, яка перша правильно складе слово.

Правила: картки ховати так, щоб їх можна було побачити, не переміщуючи ніяких предметів чи речей. Учасники команди шукають тільки картки свого кольору, знайдені картки іншого кольору не піднімають і не вказують на них протилежній команді.

 

4. Пісня: "Новацька вечірня молитва", 10 хв.

Коли сонце сідало за скелю, орля кожного разу дякувало Богові, що дав йому силу і цей день. (Вивчення новацької молитви).

 

5. Гра мовна: "Складанка" (Новацький Закон), 10 хв.

Пам'ятаєте, орля мріяло злетіти до сонця. Та для цього треба було багато навчитися, а ще жити за орлиним законом. У нас, новаків, цей закон називається Новацьким Законом. Спробуймо з'ясувати, про що в ньому говориться.

Виховник ділить новаків на дві команди. Кожній дає порізаний на шматочки аркуш з текстом Новацького Закону. Новаки мають скласти складанку і прочитати текст. Виграє команда, яка перша справилася із завданням.

6. Малювання орляти, яке мріяло злетіти до сонця, 15 хв.

Новаки малюють орля, яким вони його уявляють.

 

7. Гра рухливо-мовна: "Передай іншому" (Заява вступу), 5 хв.

Новаки стоять в колі. Виховник кидає комусь м'яч і каже "хочу". Той кидає наступному і каже "бути". І так по черзі говорять по одному слову із Заяви вступу. Хто не впіймав м'яч, той говорить всю заяву вступу: "Хочу бути добрим пластуном новаком. Прошу прийняти мене до Пласту" і кидає м'яч іншому. Він, кидаючи, починатиме текст з початку.

 

8. Хвилина сестрички, 5 хв.

 

9. Закриття, 5 хв.

Збірка в колі, Новацька вечірня молитва (повторити), новацький привіт.

С. О. Юля Жданович