Адаптація дитини в таборових умовах

Потрапляючи на табір, дитина поринає в нові для неї соціальні і побутові умови. Окрім входження в таборову казку відбувається зміна звичного розкладу дня, харчування, виникають нові стосунки з людьми. Якщо протягом річної виховної програми новацтво не підготоване до таборування, зміна оточення може супроводжуватись підвищеною тривожністю, агресивністю, емоційністю або відчуженістю, небажанням спілкуватись.

Надзвичайно важливими є моменти психологічного і фізичного комфорту. Продумайте, про що з того ви можете подбати наперед, а про що - в перші хвилини приїзду на табір:

 

- допоможіть дитині почуватись в новацькому товаристві і з виховниками затишно;

- подбайте, щоб дитина почувалася затишно в кімнаті на своєму ліжку і в місцях особистої гіґієни - туалет, кімната для миття;

 

- сформуйте почуття приналежності до малого товариства - рою, і до більшої соціальної групи - гнізда, табору;

- сформуйте почуття приналежності і відповідальності за ройову кімнату і за терен табору;

 

- подбайте про навички соціальної поведінки;

- подбайте про навички особистої гіґієни;

 

- сприяйте підвищенню впевненості в собі і розвитку самостійності;

- сприяйте самоорганізації (побут, задоволення потреб).

 

Методичні поради та ігри, наведені нижче, дозволять новацтву легше призвичаїтися до таборового середовища, створити безпечний простір для занять, умови для розвитку і самоствердження.

Запропоновані ігри мають творити гармонію з леґендою табору і тематично вплітатись у виховні заняття, тому нижче подаємо лише схему гри. Казка, персонажі, правила, назва залежатимуть від конкретних обставин і творчості кожного виховника.

"Разом"

Ціль: творимо таборову спільноту

Методичні поради: провести гру відразу після виходу з автобусу. В перші таборові хвилини варто дати загальний рухливий танок. Динамічні дії дадуть можливість таборовикам активно залучитись до нового для них оточення, відразу призвичаїтись до спільної діяльності.

Виряд: книжечки учасника табору або щось особливе, притаманне таборовій леґенді. Вхід до казки - "ворота" чи якась символічна лінія.

Схема гри

Весь табір збирається в колі. Ведучий - найкраще комендант, керманич виховної програми або бунчужний - оголошує, що зараз буде перевірка всього, що ми взяли на табір.

Ведучий: "Чи ми не забули взяти… ліву ногу?"

Всі зі сміхом: "Ні!"

Ведучий: "А праву?" - і при цьому притупує на правій нозі.

Всі, весело наслідуючи притупування, показують, що і в них є права нога.

Ведучий, піднімаючи ліву руку: "Чи хтось має ліву руку?" Кладе ліву руку на плече або на пояс своєму сусідові.

Всі роблять те саме.

Ведучий: "Чи хтось має праву руку?" Махає правою рукою і так само кладе її сусідові ліворуч. Можна придумати ще 2-3 елементи відповідно до казки. Досить важливим є приємний фізичний контакт між всіма таборовиками. Створивши таким чином тісне спільне коло, проведіть загальний коротенький обряд, посвяту, ініціалізацію тощо. Корисно також відкрити якусь спільну таємницю або зробити важливу домовленість, наприклад: коли бачимо руку з високо піднятим вгору "Готуйсь", всі тихенько завмирають і слухають. Після цього можна зробити вихід з кола як перехід через "ворота" чи якусь символічну лінію. Книжечки учасника табору або щось особливе, притаманне таборовій леґенді, доцільно роздати з іншого боку воріт чи лінії.

Це все разом має тривати до 10 хвилин.

"Пошук"

Ціль: допомогти дитині почуватись затишно в новому оточенні.

Методичні поради: відразу після загальної забави зібратись в колі рою. Обов'язково проведіть гру на знайомство, якщо в рої є новаки, які між собою не знайомі.

Виряд: позначки на шляху до кімнатки. Карточки формою ройового символу з написами: "Це кімната рою ______", "Це ліжечко новачки Катрусі", "Лазничка", "Небезпечне місце" тощо. Ножиці, клей, клейка стрічка, папір для майстрування.

Схема гри

Виховник: "Ми відважні "Бобри" - (назва рою або назва персонажів казки, за якою відбувається табір), маємо відшукати свою хатинку і перенести туди свої речі". Шукати можна за мапою, за особливими помітками, за звуком, розгадуючи загадки.

На дверях кімнати варто причепити табличку: "Це кімната рою _____". Добре було б, якби новаки, зайшовши до помешкання, побачили таблички "Це ліжечко новачки _____". Можна також попередньо домовитись з батьками новаків, зібрати, таємно привезти і покласти на ліжка улюблені маленькі іграшки або книги дітей. Якщо є можливість приготувати такий сюрприз, то пам'ятайте про кожну дитину в рої!!!

Після перенесення дитячих речей до кімнати можна влаштувати "схованки".

"Схованки" можуть бути для ройових речей і особисті. Наприклад, під ліжком схованка для взуття, в шафі на визначеній поличці схованка для одягу, під подушкою схованка для піжами. Якщо місця в шафках мало, зробіть спільні схованки.

Коли всі речі розкладені, можна продовжити "Пошук". Кожна дитина може зробити малесенькі подарунки для всіх членів рою і залишити їх у схованках. Наприклад, коротенькі листи: "Я Мар'янка, залишаю тобі подаруночок в твоїй схованці".

Обов'язково влаштуйте організований пошук небезпечних місць. Поставте при підході до нього табличку: "Небезпечне місце". Можна придумати йому назву: "Вимикач електро-кусач", "Яма падалка", "Доріжка спотикачка", "Гойдалка ломачка" і так далі. Також на табличці можна підписати "Відкрив рій ___ (або новак ___)". Пошуки небезпечних місць можуть стати захоплюючим змагом між членами рою або між роями табору, якщо точкувати описи безпечного поводження. Наприклад: учасникам змагу роздаються картки червоного кольору. Рої або діти ходять з виховниками, уважно оглядаються навколо і підписують всі небезпечні місця: "Небезпечне місце: Галявина кропиви кусачки. Відкрив новак Микола. Раджу ходити в довгих штанях і ховати руки або обходити ліворуч".

Виховникам варто взяти до уваги, що іноді дітям важко перші дні ходити до туалету через те, що це незнайоме і незвичне місці. Деякі діти бояться самі ходити в туалет або, надивившись фільмів жахів, тривожаться, що щось з туалету їх схопить. Тому не забудьте провести пошуки найкоротших шляхів до місць особистої гіґієни - туалет, кімната для миття, - і докладно з ними ознайомитися. Покажіть новацтву, де брати туалетний папір, куди викидати використаний, де мити руки, як відкривати і закривати двері. З'ясуйте геть усі подробиці. Можете змайструвати таблички "Сміливо заходь", "Зачекай хвилинку".

Пошук на запах з усіма супутніми дослідженнями варто влаштувати для ознайомлення з таборовим медпунктом і кухнею.

 

"Зорі"

Ціль: допомогти дитині призвичаїтись до темноти.

Методичні поради: деякі діти бояться темноти вночі, темних місць чи того, що під ліжком живе невідома істота. Проведіть цю гру в перший же вечір.

Виряд: зірочки з фольги.

Схема гри

Вийдіть з роєм надвір перед будиночком. Подивіться на зоряне небо. Нехай кожна дитина вибере собі якусь яскраву зіроньку. Про неї можна багато чого собі уявити. Можна потягнути до неї руки, помахати їй. Загадати бажання. Попросити освітлювати своїм промінчиком. Можете підкинути вгору срібні зірочки, а діти їх можуть зловити, кожен собі. Діти разом можуть покласти ці зірочки під ліжко чи в шафу у ті місця, де потрібно зоряного світла (щоб не було страшно).

 

"Таємне місце рою"

Ціль: ознайомитися з тереном табору, розвинути почуття обжитості.

Методичні поради: кожен дитячий гурт (рій) прагне мати своє спільне таємне місце, схованку. Гру проведіть на 2-3 день табору.

Виряд: моток вовняних ниток.

Схема гри

Знайдіть якесь безпечне затишне місце, де може вміститися весь рій. Подбайте про місця для сидіння. Приведіть рій в це місце, розкажіть якусь історію, пов'язану з таборовою леґендою, або просто домовтеся, що це буде ваше таємне місце. Почніть плести павутинку, розмотуючи моток ниток від одного новака до одного так, щоб нитка лишалася у кожної дитини в руках, а загальний малюнок створював павутиння. Тримаючи моток ниток, кожен новак говорить, що саме йому подобається в цьому сховку або що тут можна робити. Коли павутинка сплетена, спробуйте всі разом підняти руки догори, встати, прикласти павутинку до землі і т. д. Потім цю павутинку підвісьте або причепіть так, щоб вона зберегла свою форму.

В такому сховку рій може розв'язувати ройові проблеми, відкривати таємниці; до павутинки можна прилаштовувати якісь природні знахідки. Сам сховок можна обладнати протягом табору (не залишайте там книжок або інших предметів, що можуть зіпсуватися від роси або дощу).

 

"Скарб"

Ціль: дослідити територію табору, ознайомитися з його околицями, розвинути почуття комфорту у ройовій кімнаті.

Методичні поради: варто організувати це як першу теренову гру. Добре подбайте про безпеку, особливо в тих місцях, де новацтво виходитиме за межі табору. Ховаючи скарби та пишучи підказки, враховуйте вік дітей. Деталізуючи гру, не забудьте про таборову леґенду. Гра може тривати не більше як 2 години.

Виряд: Ройові прапорці. Скарби, відповідно до таборової леґенди, для кожного рою. Карти, порізані на шматочки, чи підказки з описами місць знаходження скарбів. Для кожного рою використовуйте свій колір. Означене місце, де мають бути новаки, яких зловили.

Схема гри

Кожен рій повинен відшукати шматочки карт чи підказки свого кольору по території табору. Скласти їх разом і цілим роєм, тримаючись за руки, відшукати скарб рою в околицях табору.

По території табору бігають "ґумки" (назвіть їх відповідно до леґенди). Якщо "ґумка" торкається новака, новак прилипає - він мусить віддати підказку, яку знайшов, і сидіти в означеному місці, поки його не визволять. В означеному місці є охоронець, який дає завдання тим новакам, що хочуть визволити своїх друзів.

Ройовий прапорець має чарівну силу - з ним можна йти визволяти полонених. При цьому "ґумки" не займають новака з прапорцем. Визволення відбувається, якщо новак з прапорцем правильно відгадає загадку, дасть вірну відповідь на запитання або заспіває пісню.

"Ґумки" не можуть зловити дитину, якщо вона торкається рукою свого ройового будиночка.

Вирушити на пошуки скарбу можна тільки цілим роєм, коли буде достатньо підказок або складено основу карти. Весь рій має взятись за руки і взяти ройовий прапорець. "Гумки" вже не займають рій з прапорцем, але хтось з них супроводить шукачів скарбів за межі табору.

 

Таких ігор може бути велика кількість. Головна їх ціль - допомогти дітям адаптуватися до умов новацького табору, створити таборову атмосферу, яка б сприяла природному гармонійному розвитку особистості, навичкам соціальної поведінки. Спробуйте підбирати відповідні до поставлених завдань ігрові ситуації і ділитися досвідом з іншими.

С. О. Ярина Яцун, ПС