Старий Орел

ДО ПИТАННЯ САМОВИХОВНИХ ПРОЦЕСІВ,

ЗОРЕ­МА В ПЕРІОД НОВАЦТВА

(Продовження)

Гри­го­рій Ва­щен­ко (1878 — 1967)

Гри­го­рій Ва­щен­ко, ви­дат­ний пе­да­гог, на­ро­див­ся в с. Бог­да­нів­ка на Пол­тав­щи­ні. По за­кін­чен­ні ду­хов­ної се­мі­на­рії пра­цю­вав учи­те­лем на Пол­тав­щи­ні. Згід­но з йо­го праг­нен­ням до свя­ще­ни­чо­го са­ну нав­чав­ся в Бо­гос­ловсь­кій ака­де­мії в Мос­кві. За­кін­чив її в 1903 р., але, роз­ча­ро­ва­ний неп­ри­єм­ни­ми сто­сун­ка­ми, по­вер­та­єть­ся в Ук­ра­ї­ну, де про­дов­жує свою пе­да­го­гіч­ну пра­цю, сту­ді­ю­ю­чи при то­му ще пе­да­го­гі­ку та пси­хо­ло­гію. У 1918 р. стає до­цен­том у Пол­тавсь­ко­му уні­вер­си­те­ті. Пе­рес­лі­ду­ва­ний через пі­доз­рін­ня в на­ці­о­на­ліз­мі, був зму­ше­ний по­да­ти­ся на За­хід, осе­лив­ся в Люд­віґ­сфель­ді, бі­ля Мюн­хе­ну, Ні­меч­чи­на, де й по­мер в 1967 р.

Із ба­га­тої на­у­ко­во-лі­те­ра­тур­ної спад­щи­ни вар­то ви­хов­ни­кам про­чи­та­ти та­кі пра­ці: «Ви­хов­ний іде­ал», 1950, і «Ви­хо­ван­ня во­лі і ха­рак­те­ру», 1957, в дру­гій час­ти­ні якої є на­пи­са­ний роз­діл про «Ви­хо­ван­ня і са­мо­ви­хо­ван­ня».

Пе­да­го­гіч­не мис­лен­ня Г. Ва­щен­ка:

«Ви­хо­ван­ня мож­на виз­на­чи­ти як фор­му­ван­ня осо­бис­тос­ти лю­ди­ни з ме­тою наб­ли­жен­ня її до більш-менш чіт­ко виз­на­че­но­го ви­хов­но­го іде­а­лу. Ко­жен на­род, кож­на епо­ха ма­ли й ма­ють свій ви­хов­ний іде­ал, бо без ньо­го немож­ли­ве са­ме ви­хо­ван­ня»... «Ви­хо­ван­ня, як і вся­ка дія, спря­мо­ва­на до пев­ної ме­ти, му­сить ма­ти свій плян і сис­те­му»... «Справ­жнє ви­хо­ван­ня му­сить охоп­лю­ва­ти со­бою весь пе­рі­од роз­вит­ку ди­ти­ни, по­чи­на­ю­чи з ра­нньо­го ди­тинс­тва»... Ви­хов­ний про­цес має двос­то­рон­ній ха­рак­тер і вклю­чає в се­бе пе­да­го­га і ви­хо­ван­ця або гру­пу ви­хо­ван­ців. Яке від­но­шен­ня кож­ної з цих сто­рін? «В пе­да­го­гі­ці іс­нує два нап­рям­ки: пер­ший — ав­то­ри­тар­не ви­хо­ван­ня, в яко­му пе­да­гог має ак­тив­ну ро­лю, а ви­хо­ва­нець па­сив­ну, а це ус­клад­нює уроб­лю­ван­ня ха­рак­те­ру; дру­гий — віль­не ви­хо­ван­ня, в яко­му ви­хов­ник ство­рює для ди­ти­ни від­по­від­ні умо­ви її роз­вит­ку, обе­рі­га­ю­чи сво­бо­ду ви­я­ву, а це спри­яє фор­му­ван­ню ха­рак­те­ру». «Ос­нов­ною ри­сою ха­рак­тер­ної, во­льо­вої лю­ди­ни є здіб­ність ста­ви­ти пе­ред со­бою чіт­ко виз­на­че­ні зав­дан­ня і здій­сню­ва­ти їх, незва­жа­ю­чи на всі пе­ре­по­ни»... «Ви­хо­ван­ня і са­мо­ви­хо­ван­ня, як еле­мен­ти єди­но­го ви­хов­но­го про­це­су, ма­ють різ­ну ро­лю в різ­ні пе­рі­о­ди жит­тя ви­хо­ван­ця. Чим мо­лод­ший ос­тан­ній, тим біль­шу ро­лю в фор­му­ван­ні йо­го осо­бис­тос­ти має ви­хо­ван­ня і мен­шу са­мо­ви­хо­ван­ня, і нав­па­ки, чим стар­ший ви­хо­ва­нець, тим біль­шу ро­лю в йо­го роз­вит­ку має са­мо­ви­хо­ван­ня. Але ці обид­ва еле­мен­ти му­сять вхо­ди­ти в про­цес фор­му­ван­ня осо­бис­тос­ти».

Г. Ва­щен­ко у сво­їх пра­цях по­ру­шує ви­хов­ні пи­тан­ня, при­дат­ні для вжит­ку у ви­хо­ван­ні ді­тей і мо­ло­ді в ор­га­ні­за­ці­ях. Під­крес­лює важ­ли­вість знан­ня пси­хо­ло­гії ді­тей і юнац­тва у ви­хов­ній пра­ці.

«Служ­ба Бо­гу і Бать­ків­щи­ні, як ос­нов­на жит­тє­ва ме­та ук­ра­їнсь­кої мо­ло­ді, виз­на­чає її ри­си во­лі і ха­рак­те­ру, що пот­ріб­ні для осяг­нен­ня ме­ти». Ба­жа­ні ри­си во­лі і ха­рак­те­ру ук­ра­їнсь­кої мо­ло­ді та­кі:

1) іде­а­ліс­тич­но-ре­лі­гій­ний сві­тог­ляд,

2) лю­бов до Бать­ків­щи­ни.

Г. Ва­щен­ко в ок­рес­лен­ні іде­а­лу лю­ди­ни вис­ло­вив­ся так: «Тра­ди­цій­ним іде­а­лом тре­ба виз­на­ти той, що вит­ри­мав іс­пит іс­то­рії, най­більш від­по­ві­дав пси­хо­ло­гії на­ро­ду та йо­го приз­на­чен­ню, увій­шов у пси­хі­ку на­род­них мас, від­би­тий у на­род­ній твор­чос­ті і в тво­рах кра­щих мис­тців і пись­мен­ни­ків, що ста­ли ду­хов­ни­ми про­від­ни­ка­ми сво­го на­ро­ду». («Ви­хов­ний іде­ал», с. 112).

 

Ва­силь Су­хом­линсь­кий (1918 — 1970)

Ви­дат­ний пе­да­гог-гу­ма­ніст, пись­мен­ник і мис­ли­тель со­вєтсь­кої дій­снос­ти. На­ро­див­ся в с. Ва­си­лів­ка на Кі­ро­вог­рад­щи­ні. За­кін­чив Пол­тавсь­кий пе­да­го­гіч­ний ін­сти­тут в 1938 р. Йо­го учи­тель­ську пра­цю пе­рер­ва­ло приз­ван­ня до війсь­ко­вої служ­би. У бо­ях йо­го важ­ко по­ра­не­но. По ви­лі­ку­ван­ні про­дов­жу­вав учи­тель­ську пра­цю, а з 1948 р. став ди­рек­то­ром Пав­лись­кої шко­ли, якою ке­ру­вав до кін­ця сво­го жит­тя. Він під­ніс цю сіль­ську шко­лу на рі­вень од­ної з най­кра­щих у Ра­дянсь­ко­му Со­ю­зі. Ве­ли­ка пе­да­го­гіч­на спад­щи­на Су­хом­линсь­ко­го має ба­га­то­ас­пек­тний ха­рак­тер. У тво­рен­ні ви­хов­ної сис­те­ми він брав до ува­ги пе­да­го­гіч­ні ідеї ви­дат­них за­хід­них пе­да­го­гів, зас­во­ю­ю­чи все кра­ще і пе­ре­ос­мис­лю­ю­чи до су­час­них пот­реб, а та­кож на­род­ну пе­да­го­гіч­ну муд­рість, пе­ре­ка­зу­ю­чи на­род­ні каз­ки, ле­ґен­ди і т.ін.

Пе­да­гог ува­жав, що ос­нов­ним обов­'яз­ком уч­ня є нав­чан­ня як ак­тив­не, ідей­не гро­ма­дянсь­ке йо­го бут­тя. Ве­ли­кий на­го­лос клав на ви­ро­щу­ван­ня лю­ди­ни, на ви­хо­ван­ня все­біч­но роз­ви­не­ної осо­бис­тос­ти, гро­ма­дя­ни­на Бать­ків­щи­ни. Ба­га­то ува­ги прис­вя­тив спра­ві ко­лек­тив­но­го ви­хо­ван­ня, роз­в'я­зу­ю­чи важ­ли­ві те­о­ре­тич­ні і прак­тич­ні проб­ле­ми ра­дянсь­кої пе­да­го­гі­ки. Три­ма­ю­чись ос­то­ронь від пи­тань су­ті ра­дянсь­ко­го ви­хо­ван­ня ді­тей і юнац­тва, ко­рис­ним бу­де для ви­хов­ни­ків позна­йо­ми­ти­ся з ба­га­ти­ми мір­ку­ван­ня­ми Су­хом­линсь­ко­го про ос­ві­ту, ос­ві­че­ність, про ви­хо­ван­ня, а зок­ре­ма са­мо­ви­хо­ван­ня.

Згід­но з пе­ре­ко­нан­ням Су­хом­линсь­ко­го, «світ всту­пає у вік Лю­ди­ни. Біль­ше, ніж ко­ли б то не бу­ло, ми зо­бов­'я­за­ні ду­ма­ти те­пер про те, що ми вкла­да­є­мо в ду­шу лю­ди­ни. Знан­ня ві­діг­ра­ють над­зви­чай­но важ­ли­ву роль у фор­му­ван­ні мо­раль­но­го об­лич­чя. Але тре­ба ска­за­ти, що в сис­те­мі за­галь­ної ос­ві­ти не­до­оці­ню­ють­ся знан­ня, без­по­се­ре­дньо по­в'я­за­ні з ду­шею лю­ди­ни, з фор­му­ван­ням її пе­ре­ко­нань» (т.ІV/533). «Для кож­но­го ви­хо­ван­ця най­ви­щою цін­ніс­тю сві­ту по­вин­на бу­ти лю­ди­на. Од­ним з най­важ­ли­ві­ших на­ших пра­вил ви­хо­ван­ня є та­ке: в ро­ки ди­тинс­тва, от­роц­тва, ра­нньої юнос­ти яко­мо­га біль­ше ду­хов­них і фі­зич­них сил вкла­да­ти в лю­ди­ну» (т.ІV/517). «Не мож­на ні на хви­ли­ну за­бу­ва­ти, що ос­ві­че­ність — це од­на з найс­клад­ні­ших гра­ней все­біч­но­го роз­вит­ку осо­бис­тос­ти. Без ос­ві­че­нос­ти, без міц­них знань, без ба­га­тої ро­зу­мо­вої куль­ту­ри і різ­но­біч­них ін­те­лек­ту­аль­них ін­те­ре­сів не­мис­ли­мо в наш час під­ня­ти лю­ди­ну на ви­со­ку схо­дин­ку мо­раль­ної гід­нос­ти» (т.І/204). «Са­мо­ос­ві­та — це не ме­ха­ніч­не по­пов­нен­ня знань, не зам­кну­тість і ві­дір­ва­ність від лю­дей, а жи­ві людсь­кі вза­є­мо­від­но­си­ни... Суть їх має по­ля­га­ти в об­мі­ні знан­ня­ми, вмін­ня­ми. Пе­ре­да­ю­чи свої знан­ня лю­дям, лю­ди­на піз­нає ін­шу лю­ди­ну і се­бе. Ін­те­лек­ту­аль­ні по­чут­тя при цьо­му тіс­но пе­реп­лі­та­ють­ся з по­чут­тя­ми мо­раль­ни­ми: лю­ди­на пе­ре­жи­ває в со­бі за­род­жен­ня по­чут­тя обов­'яз­ку пе­ред людь­ми» (т.IIІ/426-427).

Су­хом­линсь­кий при­ді­ляє ба­га­то ува­ги пи­тан­ню пра­ці. «На­род­на пе­да­го­гі­ка вчить: з то­го ча­су, як ди­ти­на нав­чи­ла­ся нес­ти лож­ку від мис­ки до ро­та, во­на му­сить пра­цю­ва­ти. Це муд­ре пра­ви­ло ми на­ма­га­є­мо­ся здій­сню­ва­ти в тій тон­кій сфе­рі ви­хо­ван­ня, де лю­ди­на, піз­на­ю­чи світ, ви­ді­ляє в ньо­му се­бе як сус­піль­ну іс­то­ту, бут­тя, щас­тя, доб­ро­бут якої за­леж­ні від то­го, які ма­те­рі­аль­ні цін­нос­ті во­на ство­рює для ін­ших лю­дей, як са­мим сво­їм жит­тям до­по­ма­гає ін­шим лю­дям жи­ти» (т.І/506). «...Бать­ки пе­ре­да­ють за­по­відь на­род­ної пе­да­го­гі­ки: бе­ре­жіть ство­ре­не ді­да­ми й бать­ка­ми, до­ро­жіть їхньою пра­цею» (т.І/506-507). «Ра­дість пра­ці — це пе­ре­ду­сім ра­дість по­до­лан­ня труд­но­щів, гор­де ус­ві­дом­лен­ня й пе­ре­жи­ван­ня то­го, що ось ми, нап­ру­жу­ю­чи фі­зич­ні й ду­хов­ні си­ли, вий­шли пе­ре­мож­ця­ми, під­ня­лись на вер­ши­ну, до якої дов­го праг­ну­ли» (т.І/496). Але — «тре­ба ду­хов­но під­го­ту­ва­ти ви­хо­ван­ців до пра­ці, яка ма­ти­ме яс­кра­ве гро­ма­дянсь­ке зву­чан­ня. Тре­ба очис­ти­ти юне сер­це від усьо­го ви­пад­ко­во­го, ско­ро­ми­ну­що­го... Тре­ба до­по­мог­ти кож­но­му знай­ти се­бе, ви­я­ви­ти се­бе в улюб­ле­ній пра­ці, ово­ло­ді­ти не­об­хід­ни­ми знан­ня­ми й умін­ня­ми, ста­ти майс­тром» (т.ІІІ/577-578). «Пра­ця — це та­кож сфе­ра роз­крит­тя осо­бис­тос­ти, са­мо­ут­вер­джен­ня, са­мо­піз­нан­ня і са­мо­ви­хо­ван­ня» (т.ІV/622).

Ва­силь Су­хом­линсь­кий був нез­ви­чай­но пра­цьо­ви­тою лю­ди­ною, ви­дат­ним пе­да­го­гом, йо­го на­у­ко­во-пуб­лі­цис­тич­на спад­щи­на ду­же ве­ли­ка, а тво­ри йо­го ви­да­но 53 мо­ва­ми сві­ту. Він ство­рив пе­да­го­гіч­ну сис­те­му, в цен­трі якої зна­хо­дить­ся ди­ти­на, що має ста­ти спра­вжньою Лю­ди­ною. При­ді­лив ба­га­то ува­ги та­ким пи­тан­ням, як на­род­жен­ня гро­ма­дя­ни­на, по­ва­га до жін­ки — дів­чи­ни, ма­те­рі, фор­му­ван­ня осо­бис­тос­ти, мо­раль­не, фі­зич­не, ес­те­тич­не та ін­ше ви­хо­ван­ня.

Під­сум­ки

В Ук­ра­ї­ні за кня­жих ча­сів ви­хо­ван­ня, з ви­їм­ком мо­нас­тирсь­ко­го, ма­ло біль­ше м'я­кий ха­рак­тер з ос­нов­ним ви­хов­ним за­со­бом «по­у­чен­ня». Піз­ні­ши­ми реч­ни­ка­ми те­о­рії віль­но­го ви­хо­ван­ня бу­ли ви­дат­ні пе­да­го­ги: Ян Амос Ко­ме­ні­юс, бо­гос­лов з Мо­ра­вії (17 ст.), що вка­зу­вав на пот­ре­бу ба­га­тог­ран­но­го і ба­га­то­сен­сор­но­го у си­ту­а­ці­ях сво­бо­ди ви­хо­ван­ня, де бу­ло би ба­га­то ве­се­лос­ти, за­до­во­лен­ня, по­чи­на­ю­чи вже з ран­ніх ро­ків. Ін­ші пе­да­го­ги на­го­лос кла­ди на ін­ші ас­пек­ти: на при­род­не ви­хо­ван­ня із пе­ре­жи­ван­ням — Ж. Ж. Рус­со, фран­цуз (18 ст.), та Й. Пес­та­лоц­ці, швай­ца­рець (18 ст.); на іг­ри та ди­тя­че ді­ян­ня з ран­ніх ро­ків жит­тя у фор­мі ди­тя­чих сад­ків — Ф. Фре­бель, ні­мець (19 ст.); на «ав­то­е­ду­ка­цію», що по­єд­ну­ва­ла б са­мо­ос­ві­ту і са­мо­ви­хо­ван­ня у сво­бід­но­му ді­ян­ні — М. Мон­тес­со­рі, іта­лій­ка (20 ст.).

В Ук­ра­ї­ні не бра­ку­ва­ло ви­дат­них ді­я­чів чи пе­да­го­гів, що по­пу­ля­ри­зу­ва­ли ви­хов­но-са­мо­ви­хо­в­не пи­тан­ня. Гр. Ско­вор­ода (18 ст.) про­паґу­вав са­мо­піз­нан­ня, щоб цим ду­хов­но про­бу­ди­ти ук­ра­їнсь­кий на­род. Т. Шев­чен­ко (19 ст.) по­ши­рю­вав ідею ос­ві­ти як фак­то­ра пос­ту­пу і куль­ту­ри, за­чи­на­ю­чи від дош­кіль­но­го і по­заш­кіль­но­го ви­хо­ван­ня. Зак­ли­кав до пе­ре­ви­хо­ван­ня сус­піль­ства, а зок­ре­ма жі­нок. К. Ушинсь­кий (19 ст.) обо­ро­няв прин­цип на­род­нос­ти в шкіль­ній сис­те­мі нав­чан­ня, під­крес­лю­ю­чи не­об­хід­ність нав­чан­ня рід­ною мо­вою, а та­кож на­го­ло­сив важ­ли­вість гри в роз­вит­ку ди­ти­ни. Со­фія Ру­со­ва (19-20 ст.) при­ді­ли­ла ба­га­то ува­ги ди­тя­чим сад­кам і по­за­шкіль­но­му ви­хо­ван­ню. Гри­го­рій Ва­щен­ко (20 ст.) нак­рес­лив ви­хов­ний іде­ал, ба­жа­ні ри­си во­лі і ха­рак­те­ру ук­ра­їнсь­кої мо­ло­ді. Згід­но з йо­го пе­да­го­гіч­ним мис­лен­ням, ви­хо­ван­ня і са­мо­ви­хо­ван­ня — це еле­мен­ти єди­но­го ви­хов­но­го про­це­су. В. Су­хом­линсь­кий (20 ст.) ство­рив сис­те­му нав­чан­ня і ви­хо­ван­ня в т.зв. «Шко­лі ра­дос­ти», в якій ді­ти на­бу­ва­ли знан­ня і вмін­ня, уроб­ля­ли ха­рак­те­ри, щоб ста­ти Лю­ди­ною. Се­ред без­лі­чі по­ру­ше­них прак­тич­них пи­тань вар­то по­ці­ка­ви­ти­ся йо­го дум­ка­ми про ста­нов­лен­ня мо­раль­нос­ти, на­род­жен­ня гро­ма­дя­ни­на, про ді­во­чі й жі­но­чі проб­ле­ми.

Віль­не ви­хо­ван­ня від­по­ві­дає най­важ­ли­ві­шим потре­бам су­час­нос­ти, зок­ре­ма те­пер у си­ту­а­ції док­лад­ні­шо­го вив­чан­ня фун­кці­о­ну­ван­ня ди­тя­чо­го моз­ку та за­га­лом з док­лад­ні­шим озна­йом­лен­ням з роз­вит­ко­вими про­це­сами ді­тей, яких за­раз те­ле­ві­зор­ні прог­ра­ми та елек­трон­ні іг­раш­ки ста­ли прис­трас­тю.

(Далі буде)