Чар новакування
і нова дитина в новацькому рої
Насправді не було б жодного рою і жодного гнізда та, мабуть, і взагалі новацького уладу, якби «чар новакування» існував лише для новаків. Кожен братчик і кожна сестричка пережили на собі і той щирий дитячий азарт, і хвилювання, і радість, і потяг до пізнання.
На кожних сходинах ви відкриваєте своє серце дітям, і вони наповнюють його своєю безпосередністю і міркуваннями, своїми бешкетами і невичерпною енерґією.
«Чар новакування» існує також в спілкуванні братчиків і сестричок між собою, в спільному пошуку, в розмовах при плануванні свят, теренових ігор чи змагів. У тому особливому вогнику в очах виховників, які діляться між собою враженнями чи ідеями.
До таких братчиків і сестричок завжди тягнуться діти. Походивши рік на сходини, відбувши табір, новаки починають приводити до рою своїх друзів, сусідів, родичів, друзів своїх сусідів і родичів своїх друзів. Виникає природне питання: що з тим всім робити? Що робити з дитиною, яка прийшла до рою посеред року? Як доповнити сходини рою, щоб нова дитина не почувала себе ніяково, а заняття було одночасно цікавим і корисним всім новакам? В який спосіб правильно залучити дитину до пластової виховної програми? Спробуємо для початку з'ясувати поведінку виховників в «екстремальній ситуації».
Ситуація
Ви з піднесеним настроєм приходите на сходини до своїх новаків, яким близько 8 років і з якими ви займаєтесь за програмою третьої новацької проби. Підготували надзвичайно цікаві сходини, розповідь, ігри, майстрування, скажімо, за розділом «Пластове знання і вміння»: Дізнайся і поясни, що таке новацтво, юнацтво, старшопластунство і сеньйорат. А в домівці окрім рою на вас чекають ще троє абсолютно незнайомих дітей 6, 9 і 10 років…
Поради
Спокійно! Не зчиняйте галасу і метушні! Повірте, в перші хвилини знайомства діти з великим вивчаючим інтересом спостерігають появу нового «леґендарного» дорослого в їхньому житті. Вилазити вам на голову і випробовувати вас на міцність вони почнуть, в найгіршому випадку, хвилин за 10. Тому використайте цей час для «нападу» — посміхайтесь. Лагідно і розуміюче посміхайтесь дітям і їх батькам. Чемно привітайтесь і так само лагідно та розуміюче поясніть батькам нових дітей, як вас звати, о котрій годині починаються заняття і коли дітей потрібно забрати.
Якщо на цьому занятті ви запланували прогулянку — мусите відразу перепросити і попросити батьків з дітьми прийти у інший час. Ви не знаєте, чи дитина не загубиться біля першого магазинчика з ґумками і морозивом, не знаєте, чи в дитини немає, скажімо, серцевих чи ниркових хвороб, які б обмежували її участь у рухливих іграх, ви не можете бути впевненими, чи дитина буде слухняно і чемно поводитися в новацькому гурті, наприклад, переходячи дорогу.
Думаю, орієнтуючись в умовах вашого осередку, ви відразу зможете скерувати нових дітей та їх батьків на «шлях істинний». А він полягає в тому, що проводити пластову виховну програму занять одночасно для 6, 7, 8, 9 і 10-річних неможливо. Так само неможливо, як неможливо в новацькому рої працювати одночасно з 18 новаками чи новачками. Кожен виховник зобов'язаний дбати про якість виховного процесу! Тому лагідно та розуміюче скеровуйте нових дітей до інших братчиків та сестричок, якщо ваш рій переповнений або є надто велика різниця у віці. Залучайте до праці з роями батьків, старше юнацтво і колишніх виховників, які тепер не мають рою, якщо дітей більше, ніж виховників, але не переінакшуйте пластову систему виховання настільки, щоб щось пластове, новацьке в ній доводилося шукати.
Обов'язково поясніть батькам, що ми в Пласті не перебираємо на себе функцію виховання дитини в сім'ї, а намагаємось доповнити це виховання пластовими принципами: любов до Бога і України, допомога іншим, слухняність, намагання пізнати себе і стати кращим. В такому випадку батькам і організації необхідно налагоджувати співпрацю, щоб виховання було гармонійним і ефективним. Також розкажіть, що дитина має познайомитись з новацьким роєм, відвідати декілька занять і сама зрозуміти, чи їй це подобається і чи вона хоче бути в Пласті. Оце й усе. Для першої зустрічі з батьками — вистачить.
Час зайнятися дітьми! Сміливо проводьте заплановане заняття! Лише додайте до програми кілька ігор, які допоможуть дитині адаптуватися в новому соціяльному колі і новому побутовому середовищі. Це контактні ігри, ігри з іменами та ігри, де всі учасники отримують позитивні оцінки та емоції.
Всі готові до занять? Поїхали!
Гра «Потяг»
Всі стають ланцюжком, тримаючи один одного за пояс. Виховник — «Паротяг», новацтво — «Вагончики».
Виховник, повільно рушаючи, заспівує:
«Їде, їде потяг».
Новацтво повторює: «Їде, їде потяг».
Виховник: «Це наш рій».
Новацтво повторює: «Це наш рій».
Виховник каже назву рою, наприклад:
«Хоробрі їжаки».
Новацтво повторює назву рою.
Виховник, зупиняючись біля шафи, каже: «Приїхав до станції ”Шафа”. Зупинка. Всі виходять. Тут ми складаємо наш верхній одяг». Важливо справді зупинитися і дослідити шафу. Оглянути полиці і вішаки, порухати дверцята.
Після того, як новацтво зі всім познайомилося і все в цьому кутику зрозуміло, виховник оголошує, щоб всі зібралися, бо потяг відправляється далі. Повільно рушаючи, ви знову заспівуєте: «Їде, їде потяг». Новацтво повторює…
Приблизно в такий спосіб можна приїхати до станцій, які називаються «стіл для занять», «точкування», «комп'ютер», «телефон», «скринька з вирядом для театральних занять», «смітничка», «віник», «шафка з горнятками і тарілочками», «чайник»... Обов'язково відвідайте станцію «гіґієни»: умивальник, щоб з'ясувати, як закручуються крани або чим витирати руки; також варто уточнити різні нюанси і особливості поведінки в туалеті, наприклад, як замикати і відмикати двері та як зливати воду.
Якщо ви відчуваєте, що новаки добре орієнтуються і запам'ятали початкові слова, призначте когось з них «Паровозиком», а потім нехай кожен спробує по черзі.
В такий спосіб можна познайомитись і з сусідами, якщо кімната для занять знаходиться в будинку, де є ще якісь організації або пластові виховні частини.
Тепер дітям треба познайомитись між собою. Ігри на знайомство новакам, які вже добре знають один одного, нецікаві, а новаку, який вперше прийшов на сходини — необхідні. Спробуйте:
Танок «Навпаки»
Щоб все вдалося, молодшому і середньому новацтву потрібно заздалегідь зробити картки з їхніми іменами і причепити до однострою, як ідентифікатор. Всі стають в коло, дівчата можуть братися за руки, а хлопці класти руки на плечі.
Мелодію можете придумати самі або візьміть щось подібне до «Один великий палець».
Виховник заспівує:
«Зібралися на сходини веселі новаки.
В домівці стріли братчика,
що зветься… Навпаки».
Виховник каже своє ім'я, наприклад: «Сашко». Звертається до новацтва: «Навпаки?»
Новаки мають правильно сказати ім'я навпаки («Окшас»).
Всі ритмічно плескають в долоні і повторюють ім'я та ім'я навпаки, наприклад:
«Са-шко навпаки Ок-саш»,
«Ок-саш навпаки Са-шко».
Виховник продовжує:
«Зібралися на сходини веселі новаки.
В домівці стріли новака,
що зветься Навпаки».
Називає ім'я новака, наприклад: «Мишко».
Новацтво наввипередки намагається сказати «Мишко» навпаки.
Коли в них вийде правильно — всі ритмічно плескають в долоні і повторюють:
«Ми-шко навпаки Ок-шим»,
«Ок-шим навпаки Ми-шко».
Далі заспівують всі разом:
«Зібралися на сходини веселі новаки.
В домівці стріли новака,
що зветься Навпаки».
А виховник називає по черзі імена всіх новаків, що є на сходинах.
Дуже важливо при тому плескати всім новакам. Це фіксує в дітей радісне і схвальне сприйняття один одного. Гра додає піднесення і веселої атмосфери.
Той самий танок, тільки для дівчат:
«Зібралися на сходини новачки й новаки.
Зустріли там сестричку, що зветься
Навпаки» — і так далі.
Коли новацтво добре навчиться й імена всіх переспіває, цей танок може перейти в рухливу гру:
«Які новаки»
«Зібралися в домівці: веселі, хоробрі, швидкі, високі, міцні, дружні, вухаті, носаті, стрибучі, балакучі… новаки. І привіталися: Готуйсь!»
Зрозуміло, що це все потрібно проказувати і показувати так, щоб новацтво встигало швиденько показати, якими вони є.
Після того можна чемно сісти в коло і пригадати, що новаки: «Люблять Бога і Україну, допомагають іншим, слухаються батьків…» Це буде нагода новакам показати своє знання Новацького Закону, і вони, звісно, допоможуть вам, називаючи знані їм точки. Дитині, яка вперше на сходинах, це дасть можливість познайомитись з моральними чеснотами, які ми плекаємо в організації.
Можете зробити цю розмову вступом до підготованої на сходини розповіді. Нова дитина мала б почувати себе цілком зручно, адже з оточенням вона вже в основному знайома, з правилами взаємодії теж, навіть початкові новацькі знання коротко окреслені.
Якщо в рої є місце і ви далі працюватимете з цією дитиною, то на других чи третіх сходинах спробуйте створити нагоду, щоб дитина могла виявити себе, представити своє «Я» іншим, зайняти свою комфортну нішу в рої і більше довідатись про пластунів новаків. В Україні розроблені напрямні перших 6 сходин, які окреслюють основні вимоги для новака прихильника:
1. Розмовляй українською мовою.
2. Познайомся з новаками з твого рою.
3. Дізнайся обов'язки новака.
4. Дізнайся, що таке новацька вкладка.
5. Придбай пластовий однострій.
6. Підготуйся до заяви вступу.
Обов'язково після 5-6 сходин ще раз зустріньтесь з батьками дитини, щоб більше розказати їм про організацію Пласт, про те, які заняття відвідує їх дитина і в який спосіб батьки можуть долучитися до справи. Батьки також повинні знати про членську вкладку, новацький однострій і написати заяву впису дитини до Пласту. Зрештою, це все є у правильнику УПН, тому просто подам цитати з проєкту правильника, прийнятого ВРОК 2003 року в Києві (того, що ще очікує на ратифікацію).