Про програму новацького табору «Таємниці і скарби»
Програма табору, проведеного в серпні 2004 року станицею Рівне, була побудована на основі розробленого Т. Самотулкою історичного ігрового комплексу «Отрок / Боярівна». Протягом таборового періоду діти вивчали історію княжих часів з допомогою ігрового методу. Завдяки атмосфері гри діти мали змогу відчути себе хоробрими і розумними княжими отроками та вірними і мудрими боярівнами. Наша давня історія багата на історичні постаті, які можуть слугувати гарними виховними прикладами для молодших поколінь. Адже саме виховання лицарської чести, хоробрости, мудрости й любови до рідної землі є таким актуальним в наш час.
Саме з урахуванням таких аспектів складалася таборова виховна програма. Заняття протягом кожного з днів були тематично підпорядковані. Нижче подаються теми.
2.08. Приїзд
Заснування м. Києва. Перші князі Кий, Щек, Хорив і Либідь.
3.08. Діяння князя Ігоря та княгині Ольги. Хоробрий воїн Святослав.
4.08. Князь Володимир. Хрещення Русі.
5.08. Захист руських земель від ворогів (половців, печенігів, хозар).
Руські богатирі.
6.08. Слава Русі за часів Ярослава Мудрого.
7.08. Культура Київської Русі. Побут давніх русичів.
8.08. Підсумковий день. Від'їзд.
Протягом табору новацтво за вибором відбувало чотири з перерахованих нижче вмілостей: «Мурашка», «Мовознавець», «Приятель тварин», «Приятель рослин», «Лісовик», «Кухар», «Соловейко», «Мистецтволюб», «Руховик».
Згідно із таборовою програмою для дітей проводились також загальні заняття (ввід у таборову історію) та забави (теренові ігри, змаг «До висот», вогники).
Загальнотаборові заняття було розподілено таким чином:
1 день
1. Ввід в історію дня складався з розповіді про те, що багато століть тому на багатих київських землях з'явилися перші поселенці і заснували там місто (в цей день діти, як давні поселенці, освоювали табір).
2. Під час теренівки новацтво збирало картки із зображенням луків, мечів, щитів для боротьби з хозарами, які перехопили повідомлення князя Кия.
3. Вогник — представлення роїв. Новацькі рої протягом дня обрали собі назви в дусі епохи («Відважні стрільці», «Охоронці Русі», «Княжі доньки» і т.д.) і представляли себе у короткій імпрезі.
2 день
1. Ввід в історію дня доповнювався загальнотаборовим заняттям зі співу.
2. Леґенда теренівки відбивала один із поганських мітів. Діти визволяли богиню весни Ладу від чарів богині зла і хвороб Мари.
3. На вогник до новацтва завітали поганські боги Перун, Велес, Мокоша, Дажбог і богині долі. Виявилося, що боги, як і прості смертні, полюбляють ігри, пісні і забави.
3 день
1. На загальному занятті новацтво довідалося про Володимира Великого і хрещення Руси. На загальному майструванні кожен зміг виготовити хрестик із швидкосохнучої глини і бісеру.
2. На загальнотаборових «Руських іграх» отроки князя Володимира готувалися до захисту Руси (змагання з влучности, переправа на мотузках, перенесення води, ходіння по колоді).
3. Вогник — театр, який проводили отроки для князя Володимира і княгині Рогніди, включав веселі лялькові інсценізації.
4 день
1. Новацтво довідалося про найвідоміших богатирів Руси. На загальній майстерці дівчата виготовляли князівські прикраси з монет, а хлопці — захисні укріплення.
2. Змаг «до висот» включав багато завдань на кмітливість та ерудицію. Між собою змагалося 4 команди богатирів.
3. Вогник готували виховники роїв.
5 день
1. На ввідному занятті новацтво довідалося про міжнародну славу Руси, а також спробувало викласти ікону Оранти з мозаїки.
2. На теренівці отроки здобували князівський скарб.
3. Вогник готували інструктори вмілостей.
6 день
1. Виявилося, що давні русичі жили в дерев'яних будинках, вирощували огірки, пшеницю і капусту, виготовляли керамічні горщики і чудові ювелірні вироби, а також чистили вуха спеціяльною ложечкою — копіушком. На загальному майструванні ми малювали зображення русичів на склі.
2. Змаг був підсумковий по всіх вмілостях і вимагав не лише знань, а й гарної фізичної вправности, адже на різних точках відбувалися випробування отроків і князівен.
3. На вогнику ми пригадували витоки нашої історії, а також грали в «таємного друга».
За допомогу у проведенні програми, а також за веселий дитячий настрій і гарну таборову атмосферу хочу подякувати коменданту табору ст. пл. вірл. Ярині Яцун, писарю ст. пл. прих. Лесі Івашкевич, заступнику коменданта і супергосподарнику ст. пл. Олександру Бурдюку, а також інструкторам, виховникам роїв і лікарю.