Про програму новацького табору «Таємниці і скарби»

Прог­ра­ма та­бо­ру, проведеного в серпні 2004 року станицею Рівне, бу­ла по­бу­до­ва­на на ос­но­ві роз­роб­ле­но­го Т. Са­мо­тул­кою іс­то­рич­но­го іг­ро­во­го ком­плек­су «От­рок / Бо­я­рів­на». Про­тя­гом та­бо­ро­во­го пе­рі­о­ду ді­ти вив­ча­ли іс­то­рію кня­жих ча­сів з до­по­мо­гою іг­ро­во­го ме­то­ду. Зав­дя­ки ат­мос­фе­рі гри ді­ти ма­ли змо­гу від­чу­ти се­бе хо­роб­ри­ми і ро­зум­ни­ми кня­жи­ми от­ро­ка­ми та вір­ни­ми і муд­ри­ми бо­я­рів­на­ми. На­ша дав­ня іс­то­рія ба­га­та на іс­то­рич­ні пос­та­ті, які мо­жуть слу­гу­ва­ти гар­ни­ми ви­хов­ни­ми прик­ла­да­ми для мо­лод­ших по­ко­лінь. Ад­же са­ме ви­хо­ван­ня ли­царсь­кої чес­ти, хо­роб­рос­ти, муд­рос­ти й лю­бо­ви до рід­ної зем­лі є та­ким ак­ту­аль­ним в наш час.

Са­ме з ура­ху­ван­ням та­ких ас­пек­тів скла­да­ла­ся та­бо­ро­ва ви­хов­на прог­ра­ма. За­нят­тя про­тя­гом кож­но­го з днів бу­ли те­ма­тич­но під­по­ряд­ко­ва­ні. Ниж­че по­да­ють­ся те­ми.

2.08.           При­їзд

                   Зас­ну­ван­ня м. Ки­є­ва. Пер­ші кня­зі Кий, Щек, Хо­рив і Ли­бідь.

3.08.           Ді­ян­ня кня­зя Іго­ря та кня­ги­ні Оль­ги. Хо­роб­рий во­їн Свя­тос­лав.

4.08.           Князь Во­ло­ди­мир. Хре­щен­ня Ру­сі.

5.08.           За­хист русь­ких зе­мель від во­ро­гів (по­лов­ців, пе­че­ні­гів, хо­зар).

                   Русь­кі бо­га­ти­рі.

6.08.           Сла­ва Ру­сі за ча­сів Ярос­ла­ва Муд­ро­го.

7.08.           Куль­ту­ра Ки­ївсь­кої Ру­сі. По­бут дав­ніх ру­си­чів.

8.08.           Під­сум­ко­вий день. Від­'їзд.

Про­тя­гом та­бо­ру но­вац­тво за ви­бо­ром від­бу­ва­ло чо­ти­ри з пе­ре­ра­хо­ва­них ниж­че вмі­лос­тей: «Му­раш­ка», «Мо­воз­на­вець», «При­я­тель тва­рин», «При­я­тель рос­лин», «Лі­со­вик», «Ку­хар», «Со­ло­вей­ко», «Мис­тец­тво­люб», «Ру­хо­вик».

Згід­но із та­бо­ро­вою прог­ра­мою для ді­тей про­во­ди­лись та­кож за­галь­ні за­нят­тя (ввід у та­бо­ро­ву іс­то­рію) та за­ба­ви (те­ре­но­ві іг­ри, змаг «До ви­сот», вог­ни­ки).

Загальнотаборові заняття було роз­по­ді­ле­но таким чином:

1 день

1. Ввід в іс­то­рію дня складався з розповіді про те, що ба­га­то сто­літь то­му на ба­га­тих ки­ївсь­ких зем­лях з'я­ви­ли­ся пер­ші по­се­лен­ці і зас­ну­ва­ли там міс­то (в цей день ді­ти, як дав­ні по­се­лен­ці, ос­во­ю­ва­ли та­бір).

2. Під час те­ре­нів­ки но­вац­тво зби­ра­ло кар­тки із зоб­ра­жен­ням лу­ків, ме­чів, щи­тів для бо­роть­би з хо­за­ра­ми, які пе­ре­хо­пи­ли по­ві­дом­лен­ня кня­зя Кия.

3. Вог­ник — пред­став­лен­ня ро­їв. Но­ваць­кі рої про­тя­гом дня об­ра­ли со­бі наз­ви в ду­сі епо­хи («Від­важ­ні стріль­ці», «Охо­рон­ці Ру­сі», «Кня­жі донь­ки» і т.д.) і пред­став­ля­ли се­бе у ко­рот­кій ім­пре­зі.

2 день

1. Ввід в іс­то­рію дня до­пов­ню­вав­ся за­галь­но­та­бо­ро­вим за­нят­тям зі спі­ву.

2. Леґенда те­ре­нів­ки від­би­ва­ла один із по­гансь­ких мі­тів. Ді­ти виз­во­ля­ли бо­ги­ню вес­ни Ла­ду від ча­рів бо­ги­ні зла і хво­роб Ма­ри.

3. На вог­ник до но­вац­тва за­ві­та­ли по­гансь­кі бо­ги Пе­рун, Ве­лес, Мо­ко­ша, Даж­бог і бо­ги­ні до­лі. Ви­я­ви­ло­ся, що бо­ги, як і прос­ті смер­тні, по­люб­ля­ють іг­ри, піс­ні і за­ба­ви.

3 день

1. На за­галь­но­му за­нят­ті но­вац­тво до­ві­да­ло­ся про Во­ло­ди­ми­ра Ве­ли­ко­го і хре­щен­ня Ру­си. На за­галь­но­му майс­тру­ван­ні ко­жен зміг ви­го­то­ви­ти хрес­тик із швид­ко­сох­ну­чої гли­ни і бі­се­ру.

2. На за­галь­но­та­бо­ро­вих «Русь­ких іг­рах» от­ро­ки кня­зя Во­ло­ди­ми­ра го­ту­ва­ли­ся до за­хис­ту Ру­си (зма­ган­ня з влуч­нос­ти, пе­реп­ра­ва на мо­туз­ках, пе­ре­не­сен­ня во­ди, хо­дін­ня по ко­ло­ді).

3. Вог­ник — те­атр, який про­во­ди­ли от­ро­ки для кня­зя Во­ло­ди­ми­ра і кня­ги­ні Рог­ні­ди, вклю­чав ве­се­лі ляль­ко­ві ін­сце­ні­за­ції.

4 день

1. Но­вац­тво до­ві­да­ло­ся про най­ві­до­мі­ших бо­га­ти­рів Ру­си. На за­галь­ній май­стер­ці дів­ча­та ви­го­тов­ля­ли кня­зівсь­кі прик­ра­си з мо­нет, а хлоп­ці — за­хис­ні ук­ріп­лен­ня.

2. Змаг «до ви­сот» вклю­чав ба­га­то зав­дань на кміт­ли­вість та еру­ди­цію. Між со­бою зма­га­ло­ся 4 ко­ман­ди бо­га­ти­рів.

3. Вог­ник го­ту­ва­ли ви­хов­ни­ки ро­їв.

5 день

1. На ввід­но­му за­нят­ті но­вац­тво до­ві­да­ло­ся про між­на­род­ну сла­ву Ру­си, а та­кож спро­бу­ва­ло викласти іко­ну Оран­ти з мо­за­ї­ки.

2. На те­ре­нів­ці от­ро­ки здо­бу­ва­ли кня­зівсь­кий скарб.

3. Вог­ник го­ту­ва­ли інс­трук­то­ри вмі­лос­тей.

6 день

1. Ви­я­ви­ло­ся, що дав­ні ру­си­чі жи­ли в де­рев­'я­них бу­дин­ках, ви­ро­щу­ва­ли огір­ки, пше­ни­цю і ка­пус­ту, ви­го­тов­ля­ли ке­ра­міч­ні гор­щи­ки і чу­до­ві юве­лір­ні ви­ро­би, а та­кож чис­ти­ли ву­ха спе­ці­яль­ною ло­жеч­кою — ко­пі­уш­ком. На за­галь­но­му майс­тру­ван­ні ми ма­лю­ва­ли зоб­ра­жен­ня ру­си­чів на склі.

2. Змаг був під­сум­ко­вий по всіх вмі­лос­тях і ви­ма­гав не ли­ше знань, а й гар­ної фі­зич­ної вправ­нос­ти, ад­же на різ­них точ­ках від­бу­ва­ли­ся вип­ро­бу­ван­ня от­ро­ків і кня­зі­вен.

3. На вог­ни­ку ми при­га­ду­ва­ли ви­то­ки на­шої іс­то­рії, а та­кож гра­ли в «та­єм­но­го дру­га».

За до­по­мо­гу у про­ве­ден­ні прог­ра­ми, а та­кож за ве­се­лий ди­тя­чий нас­трій і гар­ну та­бо­ро­ву ат­мос­фе­ру хо­чу по­дя­ку­ва­ти ко­мен­дан­ту та­бо­ру ст. пл. вірл. Яри­ні Яцун, пи­са­рю ст. пл. прих. Ле­сі Іваш­ке­вич, зас­туп­ни­ку ко­мен­дан­та і су­пер­гос­по­дар­ни­ку ст. пл. Олек­сан­дру Бур­дю­ку, а та­кож інс­трук­то­рам, ви­хов­ни­кам ро­їв і лі­ка­рю.

ст. пл. Ок­са­на Ми­ро­нюк