Бiлоруськi народнi iгри
Французи і білоруси
Креслиться на землі дві рівнобіжні (паралельні) лінії, на відстані декілька кроків одна від одної. Простір поміж лініями називається «рікою». Опісля впоперек «ріки» кладеться вузька дошка або довге поліно, що нагадує міст через ріку. Усі гравці переходять через міст. Хто не втримає рівноваги і, переходячи через міст, ступить ногою на землю («ріку»), той вважається «французом», що впав у ріку, а хто перейде, як треба, — «білорусом». Опісля «французи» втікають, а «білоруси» гонять їх, «виганяють геть з Білорусі». «Французи» стараються, трохи відбігши, повернутися назад до «ріки», і тоді знов усі переходять через «міст» таким самим способом, ділячись на «французів» і «білорусів».
Правила: визначити терен гри, а також «Францію» — місце, де
«французів» вже не можна наздоганяти. «Міст» переходити по черзі (по
одному або за кілька кроків після першого гравця). Не можна штурхати
гравця, хитати «міст» чи ще якось умисно перешкоджати гравцю перейти
міст. Не проводити гру в мокрому терені.
Мета: розвивати спритність, рівновагу, тактичне мислення.
Заввага: назовництво походить, скорше за все, з часу походу Наполеона на Російську імперію. В ході проведення гри назви можна міняти так, як це зручно виховнику.
Миша й кіт
Всі гравці стають у два ряди; ряди повертаються один до одного обличчям і утворюють поміж собою невеликий прохід — «нору». Ті, що стоять у одному ряді, є «котами», що у другому — «мишами». Передня пара виступає з рядів, і «кіт» починає ловити «мишу». «Миша» бігає навколо рядів і забігає навіть у «нору», а «кіт» повинен її ловити навколо рядів, тому що йому не можна забігати у «нору». Коли кіт спіймає мишу, вони стають у ряди, а на їхнє місце виходить наступна пара. І так до того часу, поки «коти» не переловлять усіх «мишей». Тоді вже відбувається зміна ролей — «коти» стають «мишами», а «миші», навпаки, «котами».
Правила: визначити терен гри, за який «миша» не може втікати від
«кота». «Миша» не може довго перебувати в «норі», а «нора» —
змінювати свою конфігурацію. «Миша» не може пролазити попід руки
гравців, що стоять у рядах.
Мета: розвивати спритність, вміння швидко бігати, тактичне
мислення.
Заввага: гру не конче проводити до того часу, поки всі учасники не
будуть «котами» і «мишами»; зміну функцій рядів можна робити після
кожної пари. У грі бере участь більша кількість дітей, обов'язково
парна (від 10 до 20).
Діти
Старші з гравців беруть дітей, молодших за себе, садять їх в коло обличчям досередини, стараючись при тому зробити коло чимбільшим, а самі стають позаду. Один залишається без дитини, по черзі підходить до кожної пари і питає: «Що продаєш?» — «Дитя», — відповідає той. — «Що хочеш?» — «Коня вороного і червінця золотого». Після того «купець» і «продавець» біжать навколо решти дітей, кожний у протилежну сторону. Хто з них перший добіжить до дитини, той і вважається її власником, а інший іде з проханням до наступного. Так увесь час і триває гра.
Правила: обидва гравці біжать по колу; можуть бігти один поза
колом, другий — всередині, можуть на одній стороні. Скорочувати
відстань не можна.
Мета: розвивати вміння швидко бігати, швидку реакцію.
Заввага: можна грати гніздом, де діти різного віку, а можна й не зважати на вік учасників. Пильнувати, щоб ті, що грають роль «дітей», не знуджувалися сидіти — міняти ролі.
За збірником Гульні. Забавы. Ігрышчы — Мінск:
«Беларуская навука», 2000