Як «Орден Скелетиків»
врятував Обладунків від Обладункоїда
Плянуючи ці сходини, ми (мені допомагала моя сестра Оксана, сестричка дівочого рою) спробували використати найбільше зацікавлення моїх новаків: Гаррі Поттера, книжки про якого мої діти перечитують вже вкотре. Логіка проста: діти уже однією ногою в цій казці, гріх не використати цього для цікавих і змістовних сходин. Результат, як на мене, перевершив усі сподівання!
Сходини розраховані на новаків віком 8 років (друга новацька проба)
Мета — такі точки другої новацької проби:
· Знає впоряд, зокрема команди «збірка в одноряді, дворяді», «збірка в однолаві, дволаві», «ліворуч, праворуч, обернись»
· Вміє користуватися таксофоном
· Зіграє в гру Кіма і запам'ятає потрібну кількість предметів
· Змайструє щось корисне з вживаного матеріялу (поверхово)
Тема: Як «Орден Скелетиків» врятував обладунків від Обладункоїда
Тривалість: 1 год. 45 хв.
Короткий план
1. Відкриття, перенесення до казкового замку — 5 хв.
2. Розповідь — 3 хв.
3. Впоряд — 15 хв.
4. Рухлива гра з перетвореннями — 15 хв.
5. Розповідь — 2 хв.
6. Майстрування захисних амулетів (1-й етап) — 10 хв.
7. Гра Кіма на смак і запах — 15 хв.
8. Майстрування захисних амулетів (2-й етап) — 10 хв.
9. Вчимось використовувати таксофон — 10 хв.
10. Майстерка з вживаного матеріялу — 7 хв.
11. Інсценівка — 7 хв.
12. Закриття — 3 хв.
Виряд (не лякайтесь, що так багато, це все дуже доступне):
· Відкриття:
Соломинки для соків і коктейлів (по одній на новаків і братчика)
· Впоряд:
Зірочки з фольги (з розрахунку 3 зірочки на новака)
· Майстрування амулетів (1 етап):
Гіпс (500 г. або трохи більше)
Нижня половинка від дволітрової пластикової банки
300 мл. води
Дві чайні ложки
Церата, аби заслати стіл
· Гра Кіма на смак і запах:
Цукор, родзинки, лущене соняшникове насіння, горіхи, кориця, морква, шоколад, зелень цибулі, петрушки, банан, кокосова стружка тощо.
· Майстрування амулетів (2 етап):
Фарби
Пензлики
Ємності для води
· Таксофон:
Намальований на картонці таксофон з прорізом для картки
Картка до таксофону
Клаптики паперу, олівці
· Майстерка з вживаного матеріялу:
Великі ґудзики на 4 дірки (по одному на новака)
Дратва (цупка нитка, по 60 см на новака)
· Інсценівка:
Лялька на руку, що буде Обладункоїдом, чи щось подібне
Завваги до переведення: 1) змайстровану з дратви і ґудзиків забавку не можна підносити до волосся; 2) чаклуйте усе-усе, доторкаючись до нього своїми паличками.
Детальний план-розповідь проведення сходин
1. Після офіційного відкриття сходин роздаю новакам соломинки для соку, тепер це — їх чарівні палички. Одразу попереджаю, що палички можуть втратити свою силу, якщо вживати їх на пусті закляття і цілитися один в одного. Звівши докупи кінчики паличок вгорі, намагаємось, не розірвавши зв'язку, опустити їх до самої землі, таким чином переносимось до казкового замку, де навчаються чарів багато дітей, зокрема — славний «Орден Скелетиків».
2. Пролітаємо над замком вночі, на одній з галявин ми бачимо Обладунків. Обладунки — це металевий одяг лицарів, що захищає їх від мечів і стріл ворога. Наші Обладунки не потребують лицарів всередині, аби рухатися, навпаки, пусті, вони значно вправніші. Що ж роблять Обладунки вночі на галявині? А ось що: вдень вони зобов'язані стояти «на струнко» в коридорах замку, це їх робота: за всіма стежити, вказувати дорогу новеньким у школі. Вночі ж вони бавляться в свою улюблену гру, звісно ж — у впоряд. Та цього разу це — не просто гра. Обладунки готуються до 7-го Міжзамкового Чемпіонату з Впоряду імені Обладунка Сивобородого. Бунчужний віддає команди, рядові їх виконують. Сьогодні обладунки тренуються виконувати такі команди: (перелічуємо усі нам потрібні). За досконало виконану команду рядовий отримує золоту зірку, три зірки за ніч дають йому шанс на участь у команді. Давайте й ми, разом з Обладунками, зіграємо у їх гру!
3. Вчимось впоряду. Спершу показуємо новакам, як виконуються усі команди, потім практикуємо. Не забуваємо роздавати зірочки!
4. Настає ранок. Ми прокидаємося уже членами «Ордену Скелетиків». День у нас буде напруженим: два іспити, ще й з важких предметів: Трансфігурації і Магічних Настійок. «Трансфігурація!» — лементує огрядний дзвоник на вежі. Ми прибігаємо на галявину. Іспит буде у формі гри. Правила гри: екзаменатор (виховник) стоїть спиною до новаків, за 7 м від їх однолави. Коли він здіймає паличку і каже «трансфо-чапля», усі перетворюються на чапель і на одній нозі стрибають повз нього. Виховник, не обертаючись, намагається когось зловити; кого ловить, той сам приймає іспит, вимовляючи закляття. Іспит складний, кого не впіймають, тому пощастило. Окрім чаплі можна перетворюватись на раків, зайців, жаб тощо. Раптом (на найцікавішому місці гри) я падаю і кочуся в кущі, там я боляче вдаряюсь об щось металеве. Ця консервна банка при детальному огляді виявляється ледь живим, погризеним і потовченим Обладунком, одним з кращих знавців впоряду. Ні про яку участь його в конкурсі вже не може бути мови. На лікування піде щонайменше 4 місяці.
5, 6. Разом з дітьми запідозрюємо щось недобре. Мабуть, це підступи замку-конкурента, що не дотримується правил чесної гри. Висновок: треба брати справу в свої руки. Поки ми не знаємо, з чим боротися, треба захистити Обладунків Універсальним Захисним Амулетом Духів. Діяти треба швидко, скоро іспит з Магічних Настійок. Дістаємо алебастр (гіпс), живу воду (вода на дні половинки банки), всипаємо алебастр в живу воду (дайте дітям відчути, як речовина починає грітися, чим не чари?), доки суміш не буде як сметана. Тоді по черзі срібними ложками набираємо місива і жбурляємо його на церату. Утворюються млинці різної форми і рельєфности. От халепа, час бігти на іспит! Доробимо пізніше (насправді млинці мають підсохнути і стверднути).
7. На іспиті з Настійок найстрогіші правила — треба заплющити очі, не розплющувати, поки не скаже професор. Тоді треба смакувати або нюхати різні речовини, впізнавати їх і запам'ятовувати. Опісля — записати на пергаменті усі, які запам'яталися. Подивимось, чи під силу це «Скелетикам». (Думаю, гру Кіма знають усі виховники).
8. Повертаємось до наших амулетів. Щоб вони набули сили Духів, в формі кожного з них треба щось розгледіти і розмалювати по млинцю фарбами. Дух намальованої речі оживе і заступиться за обладунка у біді. Малювати треба старанно, чим гарніший малюнок, тим потужніша дія амулета. (Новаки розфарбовують млинці, потім озвучують своїх Духів).
9. В старовинній бібліотеці, доступ до якої мають лише старости орденів, я знаходжу опис Обладункоїда, — тільки ця істота могла так понівечити бідолаху. Як його прогнати, знає лише чудернацький таксофон при бронзових воротах замку. Дивний він, бо відгукується, лише коли набрати на циферблаті дату свого народження навпаки (21.06.1985 — 58916012), до того ж одній людині він каже лише два слова. На щастя, до карток він не перебірливий! Беру телефон в руки. Дайте дітям папір і олівці, аби написати свій номер телефону. Новацтво стає в одноряд перед таксофоном, перший бере картку, запихає до телефону, набирає свій номер, отримує свої два слова, переходить в кінець ряду, так — усі. Телефон має сказати щось на кшталт: «Ґудзик древнього велетня, волосся довговолосого єдинорога, винахід, обертання» і замовкнути.
10. Роздаю новакам по ґудзику і по 60 см дратви. Майструємо винахід, що змусить ґудзик обертатися: пропихаємо два кінці дратви в дірки ґудзика, розміщені по діягоналі, зв'язуємо їх з другого боку. Тепер одягаємо нитку на вказівні пальці обох рук, щоб ґудзик був посередині. Обертовими рухами накручуємо нитку, тоді починаємо зводити і розводити руки, гудзик почне «скажено» обертатися. Справа вимагає певної практики, дайте дітям освоїти техніку рухів.
11. Коли новаки будуть готові (вмітимуть користуватися своєю зброєю), витягую Обладункоїда. Діти змагаються з ним за допомогою ґудзиків, вони випромінюють енерґію, що одразу проганяє чудовисько.
12. Святкуємо перемогу. Ми перемогли у битві, але лиходій ще не розкрився, треба бути уважними (аби можна було продовжити). На збірці кричимо «Слава!» на честь такого подвигу, зворотнім методом (за допомогою чарівних паличок) переносимось у реальність!
С. О. Андрій Бєляєв