Нумо, мандруймо!
Гніздовий вогник. Розпочалася гра «Запитай про що хочеш». Звісно, новачки, як і більшість дітей, вміють і люблять складати анкети для друзів, родичів, однокласників. Щоправда, питання в них однотипні: улюблений колір, співак, група, страва, фільм, книга, шкільний предмет, рослина, тварина тощо. Такі питання й лунали на вогнику. Аж раптом одна новачка запитує: «А яке місто турки називали Ілібот?» Думали-гадали, так і не вгадали. Ніхто не знав, що йшлося про наш славний Львів.
А який парк у Львові найдавніший? А відколи рух транспорту у Львові є правостороннім? Чи є в сучасному місті вулиця Нижні вали?..
Питання сипалися, майже не знаходячи, на жаль, відповідей. Звідки ж новачка все це знає?
Виявилося, що це св. Миколай розкрив чемній дитині багато-багато таємниць рідного міста! Дев'ятнадцятого грудня минулого року дівчинка знайшла під своєю подушкою помаранчевий пакунок, а в ньому — чудову книжку з малюночками, фотографіями, схемами, казочками, леґендами, віршами, піснями, оповіданнями і навіть науково-популярними нарисами. І це ще не все! У книзі є конкурс «Загадки міста Лева», а також «Мандрівка Львовом» (гра на форзаці).
Ось так наше гніздо познайомилося з новинкою видавництва «Аверс» — книгою «Таємниці міста Лева» (Львів, 2004).
Безумовно, нам, львів'янам, слід підкріплювати любов до рідного міста знанням його історії. Гостям, зачарованим красою Львова, кортітиме довідатися щонайбільше його таємниць. Ну, а пластунам, які власне тут колись постали, усім без винятку, потрібно все-все знати про Львів.
Отож, цікавих мандрів!
Лідія Чир
Декілька цікавинок з рубрики Ірини Котолбулатової «Нотатки з історії Львова»
Історичні назви міста
За часів князів Галицьких місто Лева мало назву Львігород або Львіград.
Греки вже у 1292 р. згадували про Львів, називаючи його Літбон, Літбона.
Після захоплення міста у 1349 р. польським королем Казимиром, в ньому оселилося багато німців, які називали його Лембурга, Лемборг, Лембург, Лемберг, Леонбург, Левенсбург, а поляки, що жили у Львові, називали його Львув. Латиною назва міста звучала як Лембурга, Леонтополіс, Леополіс, Леон, Лівовія, Леополія. Турецькі автори називали його Ілі, Ільво, Ілібот, Ілібов, Ільбадір, а російською мовою наше місто звучить як Львов.
Найстаріша книжка про Львів
Найстаріша літературна праця про Львів — це рукописний щоденник купця Мартіна Груневега з Гданська, за походженням німця, який мешкав у Львові в 1582 — 1602 роках. Рукопис Груневега містить нарис історії міста, документальні малюнки Львова, схематичний план тогочасного міста та плани розташування деяких львівських будівель.