Новацька праця на Лемківщині та Підляшші
в 1940-1941 роках
Так склалося, що пластові історики та літописці, описуючи діяльність Пласту під час другої світової війни, майже цілковитою мовчанкою проминають 1940-41 роки та діяльність «Куренів молоді» на теренах Генерал-Губернаторства. Зокрема, Северин Левицький у своїй праці «Український пластовий Улад в роках 1911-1945 у спогадах автора» досить побіжно згадує про те, що Українському Центральному Комітетові в Кракові вдалося отримати дозвіл на організацію «Куренів молоді». Сірий Лев твердить, що «Німецька тодішня дійсність і добір людей до проводу "Відділу молоді" спричинили те, що в основному виховання молоді на пластових ідеалах не мало місця», хоч подекуди на місцях, де опинилися пластові провідники, більшою чи меншою мірою в діяльності «Куренів» виявлялися пластові традиції. Серед таких провідників Сірий Лев називає імена Михайла Іваненка, о. Богдана Ганушевського, Леоніда Бачинського, Сергія Костецького.
Старий Орел у своєму нарисі «25-річчя новацького руху» ось що пише про табори-оселі, організовані для дітей Холмщини:
«У 1940 р. при допомозі УЦК в Кракові організовано дитячий табір
в Окшеві біля Холма. Командантом табору був д-р Лев Дубас, а обозним
Роман Копач. Учасників табору було 64. Більшість дітей приїхало з
Варшави, що їх батьки були еміґрантами з 1919 р. Всі вони говорили
польською мовою, крім трьох дівчат, дочок ред. Островського. По
місяцеві перебування на таборі роз'їхалися вже зі знанням
української мови. Це сталося завдяки праці виховників: д-ра Миколи
Ценка, писаря, та впорядників: Романа Саєвича, Василя Бутурина і
інших членів проводу.
У 1941 р. відбулися дитячі табори на Лемківщині, Підляшші та Холмщині».
З цих невеликих інформацій можемо зрозуміти, що якісь організаційні зусилля робилися і що скеровані вони були великою мірою і на дітей новацького віку.
Цікаві відомості можна віднайти у тодішній українській пресі. Ось журналик «Малі друзі», видаваний у Кракові для школярів Лемківщини, Підляшшя і Холмщини, містить хоч і невеличкі, але дуже точні замітки.
Перше, що надибуємо на сторінках «Малих друзів», це оголошення про літні табори:
Їдемо на оселі
Радісна вістка для Вас, діточки: оце в часі ферій відбудуться для
української дітвори дві літні оселі, одна на Лемківщині в
Романові, друга біля Холму в Окшеві. Зголошуватись можуть
хлопчики й дівчатка від 7-го до 12-13 року життя. Оселі будуть тривати
від 10 липня до 20 серпня.
Просіть, діточки, своїх Батечків, щоб конче вислали Вас до оселі.
Там у дружньому, веселому гурті наберетеся сил і здоровля і
навчитеся всіляких умілостей.
У часописі «Краківські Вісті» буде оповістка, коли, як і з чим їхати до оселі, та як до неї зголошуватися (ч. 7-8, липень-серпень 1940).
Бачимо, що в плані було проведення 1940 року двох таборів для дітей новацького віку (вік дітей майже той самий, що й новиків, що таборували в Підлютому та на Остодорі у 20-30-х роках). А ось наступне, вересневе число журналу. У ньому на самому початку (с. 5) маємо, можна сказати, післятаборовий репортаж. І що б ви думали? Таборів відбулося не два, а цілих чотири! Щоправда, тут немає докладніших даних, яких, може, хтось із нас би очікував: хто саме провадив таборами, чи вони відбувались у запланований термін (півтора місяці!), скільки було учасників і як виглядала таборова програма. Але, певне, ми з вами аж надто вимогливі. Читайте:
Найкращі вакації
Ви певно всі дуже цікаві, хто з малих друзів мав найкращі вакації. Очевидно, найкращі вакації мали ці, що були в таборах: в Окшеві коло Холму, в Турковичах коло Грубешова, в Києвці коло Білої Підляської й у Рогізні коло Люблина. Не вірите? Гляньте лиш на світлини, що їх містимо в журналику. Скільки ж це радости, пригод і сонця було в цих таборах! А які чудові й цікаві були оці вечірні ватри, що горіли ясним полумям аж ген під небо. О, не скоро забудуть діти ці гарні, веселі дні, проведені в таборах. А скільки вони цікавого й доброго навчилися там!
В черговім числі помістимо ще багато світлин з таборів, а може хтось з малих друзів —таборовиків пришле нам гарний допис? Дуже просимо!
На превеликий жаль, мені не трапилося наступне число журналу, тому невідомо, чи були у ньому опубліковані обіцяні дописи і знімки з таборів. Проте ті кілька світлин, що знаходимо у цьому числі, є також дуже цінні. Це фотографії з таборів в Окшеві та Київці.
Табір, що відбувався в Окшеві — єдиний з усіх таборів, про який досі опубліковано деякі спогади, зокрема, спогад Володимира Гоцького у «Пластовому Віснику» (видання КПС Польщі, 1992, ч. 3) та Зиновія Левицького у пам’ятній книзі Холмської гімназії (Долі розкиданих по світу. — Львів, 1999). Дані, що їх отримуємо з цих спогадів, дещо різняться від тих, що подає Старий Орел. Зокрема, В. Гоцький пише, що табір було розміщено в сільськогосподарській школі, учасниками були діти віком від 8 до 15 років, з них 83 було з Варшави, 16 з повітів Сокаль, Белз та Любачів. Серед учасників був Юрко Шухевич, якого під кінець табору відвідав батько.
В селі Київці, як виявляється з наступних чисел журналу, діяв гурток новичок «Промінчики», яким провадила вчителька п. О. Яворська і який мав реґулярні сходини протягом року (правдоподібно, від часу проведення першого табору). Казку чи бувальщину, написану про цих новичок (а може, й навмисно для них) знайдете у ВОРі в рубриці «На допомогу виховнику» під заголовком «Царівна “Золоте Серце”». Зверніть увагу: головна героїня, новичка з гуртка «Промінчики», називає себе ніяк інакше, як тільки пластункою.
А ось один з численних листів «малих друзів» до свого журналу. Лист цей цінний тим, що у ньому не тільки вказано імена і прізвища ройових провідників, а й тим, що тут бачимо згадку про однострої, яких переважно в тодішніх умовах просто не встигали завести:
Новики працюють
Ми діти з Прибишева, пов. Сянік на Лемківщині (..). Наше село
положене близько словацької границі. Тече через нього потік
Полонка, котрий потому пливе до Ослави і Сяну (..)
Найбільша праця іде в Куріні Новиків. Наша чота ділиться на 3 рої.
Курінним є Прядка Степан, уч. IV кл. Ройові є: Осюрак Андрій, Осюрак
Спирідіон і Дудусь Михайло, а для дівчат Базар Анна.
Всі ми маємо деревяні кріси і ґранатові однострої. В літі вправляємо 2 рази в тиждень, коли маємо якийсь виступ, то і частіше.
Подібні інформації можна знайти і в інших числах журналу. Наприклад, дізнаємося, що в Заболоттю на Підляшші недалеко Холма «заложили Курінь Новиків, бо Батьківщина потребує багато здорових і мудрих людей» (про це пише Вальчук Марія, дочка Анни).
Виховна праця велася також під іншими назвами, зокрема, зустрічаються згадки про організацію «Січ» (відомо, що під цією назвою засновували пластову організацію молоді у 1941 році у Львові, але її ще в зародку ліквідували німці). У зв’язку з цим дуже цікавими є оповідання Петра Мірчука «Ми, школярики малі», що друкувалися в «Малих друзях», починаючи від січня 1941 року. Не можна твердити, що ці оповідання стовідсотково відбивали реальну дійсність, але є підстави вбачати у них своєрідні методичні вказівки для організації праці. П. Мірчук називає членів «Січі» новиками, їхні відділи — роями, причому хлопці мають свій рій, а дівчата — свій. Новики проводять свої сходини, на яких бавляться в різноманітні ігри, слухають розповіді про Україну, вчать вірші та співають пісень. Згодом рої об’єднуються в курінь новиків (описуваний курінь носить ім’я Богуна). Під час сходин застосовуються елементи впоряду та звітування. Але найцікавіше те, що новики, як справжні пластуни, складають проби!
До «Першої проби» треба вміти:
Заспівати український гимн. Заспівати ще пять українських пісень.
Сказати з памяти «Заповіт» Шевченка «Як умру». Який є український
герб і прапор. Як називається головне місто і головна ріка
України. Знати життєпис Т. Шевченка. Життєпис опікуна куріня.
А крім цього: завязати шість різних вузлів; пришити ґудзик; самому скоро і добре вбратися та взутися; завязати зранений палець; вміти скакати понад шнурок; зробити щось самому з дерева або з паперу; при грі Кіма запамятати хоч шість предметів.
А дальші вимоги такі: відбути хоч дві прогульки, зробити хоч шість добрих діл, не опустити більше, як 3 рази, сходини.
Всю цю програму перед іспитом новики мали вже раніше відбути на своїх сходинах.
Ось таке воно було (чи мало бути), пластове-новацьке життя сільської української молоді, що жила у переважно чужинецькому оточенні і ніколи раніше не мала ані рідної школи, ані своєї дитячої організації. І хоч організаційна діяльність тривала недовго, напевно вона дала дуже добрі результати. Як пише Сірий Лев, «ця "толерована" німцями організація, "Куріні молоді", яка поширилася досить масово, мала .. великий і вирішальний у майбутньому вплив на загально-національне активізування та освідомлення мас молоді, для якого працювати в польській дійсності було дуже важко, а часами й цілком неможливо».
Можна сподіватися, що при ретельніших пошуках ми виявимо ще більше свідчень про ці організації і таким чином зможемо доповнити пластову історію самобутньою сторінкою.