Дещо з моїх спогадів
про...
(сестричка з України на новацькому таборі в
Америці)
Насправді, остаточна думка про те, що ж я відчула і зрозуміла там, в Америці, сформувалась вже далеко по приїзді додому. І, як на мене, це чудово, адже я мала досить часу, аби відійшли зайві настрої і залишились більш-менш раціональні думки.
Спершу про мої страхи перед поїздкою. Я боялась летіти, боялась бути одною серед такої великої кількости незнайомих мені людей, та й табір мав тривати досить довго, а ще, якщо чесно, я вагалась, чи не буде більше користи з мене тут, в Україні. Але я таки наважилась, і ми поїхали...
Нас дуже гарно зустріли і відвезли до табору. Оселя Вовча Тропа просто фантастична, в Україні важко було б знайти базу, яка б вміщувала стільки людей і була забезпечна усім необхідним для таборування.
Зранку я познайомилась з сестричками. Не скажу, що прийняли мене непривітно, але наші люди більш відкриті і доброзичливі, тому, мабуть, я чекала теплішого прийому. Та й допомога моя була непотрібною, я відчувала малу потребу в собі на цьому таборі. Оце насправді було найважче для мене протягом усього табору — мати мало роботи, — адже я звикла до великої зайнятости. Тепер можу сказати, як би це можна було виправити. У мене не було попереднього зв'язку з коменданткою, і якби вона знала, що я можу організовувати багато хороших речей, то, мабуть, виділила б мені більше роботи. Та, як на мене, комендантам було важко передбачати, хто до них приїде і які обов'язки можна було б покласти на виховників з України. В зголошенні варто було б вказувати табори, які ми відбули, і наші ролі на них. Добре було б подати думку про нас коменданта табору, адже йому добре видно, хто на що більше здатен. Шкодую, що на таборі працювала з старшими дітьми, бо дуже чудово даю собі раду з меншими, але це знову ж проблема зголошення і контакту з комендантом.
Наступним, що мене здивувало, було те, що пластуни Америки спілкуються англійською. Я була досить затятою, тому за час перебування в Америці англійською спілкувалась тільки з продавцями в крамницях і зрідка з дітьми, коли ті чогось не розуміли. Мова — це ціла проблема, хоча не знаю, як би поводилась я, коли б народилась в Америці. Мені було досить сумно з того. Як на мене, сестрички мали мало морального права сваритись з новачками за мову, коли самі межи собою говорили англійською. Були діти, які вдома говорили українською, а на таборі — англійською. Як би сказали вчені чи невчені, слід провести масові заходи українізації. (Люблю жартувати, що пластунам слід змінити гасло на відзначці, яка є майже у кожного «I`m proud to be Ukrainian» на напис «Just be Ukrainian»).
Ще щодо проблеми сестричок. В Україні комендант сам добирає собі команду і бере знаючих братчиків і сестричок. А тут іноді складалось враження, що сестрички абсолютно не готові до роботи з малими дітьми, а лише зганяють на них свої юнацькі уявлення, мовляв, виховник повинен командувати, а юнацтво беззаперечно підкорятись. Ця метода абсолютно не підходить для праці з малими дітьми. І, як на мене, це неправильно, що пластуни зразу з юнацтва, які ще не накомандувались, ідуть працювати з малими дітьми. В Україні теж є ця проблема, але вона здебільшого оминає новацтво. Можливо, це просто юнацькі амбіції, хоча це безперечно залежить від кожної людини зокрема. Є люди, які прагнуть влади, а є люди, які просто люблять дітей. В Україні склався стереотип, що працювати з новацтвом важко, тому новацьким виховником готовий стати не кожен. В Америці все відбувається поступово, в цьому безперечна перевага американського Пласту: спершу юнак стає новацьким виховником, а вже згодом юнацьким. В Україні теж є проблема, що далеко не кожен виховник відчуває відповідальність за дітей, але це радше стосується юнацтва. Хоча хочу нагадати, що це всього лиш моя думка.
Тепер про програму. Вона була досить відмінною від нашої. Наша програма значно завантаженіша різними заняттями, в нас буває по три заняття з вмілости на день, і програма більш прив'язана до теми табору. Для мене було досить дивним, що на гуцульському таборі був гавайський вечір. Ми не купаємось в басейні, наші табори більш вишкільні. Як на мене, тут проблема в батьках, які дуже переживають, аби не перенавантажити дітей, а в результаті не до кінця використовують дитячий потенціял. Ми не гаємо час на «крамницю» (на терені табору в Америці існує крамниця з солодким, батьки на початку табору залишають певну суму грошей, аби діти могли ласувати солодким), бо наші діти готові на 10 днів відмовитись від зайвих солодощів — вони їх отримують на таборі, але не надміру.
Діти просто чудові, але вони з дитинства годуються стереотипами американського суспільства. Наприклад, дівчина повинна бути гарна, гарно одягнена і намальована. Ми на таборі не малюємо нігті і обличчя, хіба для театру накладаємо грим. Та й поза табором ми не надаємо такої надмірної уваги своєму зовнішньому вигляду, ми прагнемо виховати дітей квітами зсередини, а не цяцями ззовні.
Мені дуже сподобалась організація табору і безпеки, хоча трохи дивувало, що діти купаються в прохолодну погоду, але потім зрозуміла, що у нас різні кліматичні умови, тому в Америці можна більше дозволити дітям. Щодо харчування, то воно було американським, і тут проблема не окремого табору, а Америки загалом, наша їжа значно корисніша. Я поправилась на 5 кг (не скажу, що мені то дуже шкодить).
Неймовірно захоплююсь роботою комендантки Христі Ставничої, яка була з дітьми і допомагала їм в усьому. Направду, вона рук не покладала і завжди була дуже енерґійною, і дуже часто запалу і наснаги ми набирались саме у неї.
Ще мені не подобались вечірні вогники-посиденьки, де пластуни дозволяли собі випити, і зрідка там можна було побачити навіть комендантів деяких таборів. Сумно, що їм для гарного настрою потрібен алкоголь, та ще й на таборі.
Насамкінець хочу подякувати обом КПСтаршинам, України і ЗСА, за надану мені змогу пізнати щось нове і взяти цікаві ідеї для роботи з дітьми. Маю надію, що я принесла користь дітям, будучи сестричкою, адже була свідченням того, що Україна — це не казкова країна з мрії, там живуть такі самі люди, цікаві люди, які можуть багато розповісти і навчити.
С. О. Оля Герус