Старий Орел
ДО ПИТАННЯ САМОВИХОВНИХ ПРОЦЕСІВ,
ЗОКРЕМА В ПЕРІОД НОВАЦТВА
(Продовження)
3. Самовиховання: визначення, розвиток самовиховної думки
Наявна є деяка схожість мислення педагогів В.Сухомлинського та швайцарця П.Моора стосовно залежности між вихованням і самовихованням. На думку Сухомлинського, «виховання, що спонукує до самовиховання, це і є ... справжнє виховання». Моор висловив свою думку так: «Виховання означає робити готовим до самовиховання». То що ж тоді є самовиховання? П.Моор дає просту відповідь — самовиховання — це кожне діяння індивіда, що сприяє його назріванню. Автори у німецькомовній літературі схарактеризували самоосвіту як прагнення поширити свої знання і вміння, а самовиховання як намагання утвердити етично-моральні вартості. Ф.Шнайдер з'ясував це питання так: «Звільнення людини від її пристрастей, зміцнення її сили волі, дослідження і витончення її совісти, тренування витримки, перемагання всіх слабостей, химерностей, розгнузданости шляхом наполегливої праці є для неї не лише передумовами вищих моральних стандартів, але також вищих інтелектуальних спроможностей, а крім цього має гіґієнічне значення». У простішому формулюванні визначення поняття самовиховання можна сказати таке — самовиховання є своєрідною формою виховання з метою постійно виховувати самого себе. Зачаток самовиховання в дитинстві, вищого порядку в адолесцентів, а найвища форма в дорослому віці. Від народження людина має нахил до самовиховання в тій чи іншій формі, який треба розвивати. Для нашого вжитку ми користуватимемося таким визначенням: «Самовиховання — це довічний процес росту особистости, її назрівання і самоформування шляхом постійного діяння індивіда, його прагнення кращого, великого, більшого, як він уже є».
Для кращого зрозуміння самовиховного питання назвімо декілька верствових стовпів розвитку самовиховної думки. Буддисти уже в 6-ому ст. до Хр. практикували медитацію, щоб знайти душевний спокій. Користувалися йоґа системою. Буддистські монахи здійснювали колективне самовиховання. За античних часів грецький філософ Сократ (399 р. до Хр.) і філософ і педагог Плято (348 р. до Хр.) між іншими — це речники ідеї самовиховання (самовдосконалювання духовних вартостей, праця над собою, моральні принципи). Ціль самовиховання — добро, чесність, мудрість. У Старому Завіті не подане з'ясування системи самовиховної методи, а лише поодинокі вказівки, а саме: додержування Заповідей Божих, страх перед Богом — це вияв мудрости, справедлива людина. У Новому Завіті також не подано системи самовиховної. Ісус Христос являється первовзором до вдосконалювання. Метою самовдосконалювання є уподібнення до Христа, до чого веде лише один шлях, а це наслідувати Христа. Елементи релігійно-морального самовиховання: жертва і молитва, кара і нагорода.
Дещо ширші інформації про розвиток самовиховної думки зачнім від мислителя 18 ст., якого мислення краще підходить для нашого нарису.
Григорій Сковорода
Український мандрівний філософ, якого Павло Маляр назвав Батьком духового самовизначення українського народу, присвятив багато уваги самопізнанню, як засобу для осягнення щастя, закликаючи людей поводитися таким чином: «Пізнай себе і будь собою». «Під самопізнанням розумів Сковорода передусім пізнання й усвідомлення себе як людини, а далі пізнання своїх індивідуальних, природних здібностей, головного талану... Природні здібності проявляються вже в дитинстві... Посвята себе вродженому таланові дає життьове задоволення і щастя». Людина повинна звертати увагу передусім на те, що становить суть людини: вартості духові, внутрішні» (І.Лесько). «Поруч з ученням про сутність буття він розвинув вчення про пізнання людиною самої себе. Уже в першому писаному філософічному творі з циклу лекцій, читаних у Харківському колеґіюмі про християнську шляхетність, Сковорода кличе людину пробудитись: «Чи будеш ти коли-небудь людиною?» Кличе піднестись від землі, наблизитись до людини божественної, бо ж вона — вільна, «істинна людина», велич якої полягає не в зовнішній репрезентації, скажімо, в багатстві, знанні, походженні, а у внутрішній, духовній гідності — кожний є тим, яке серце в ньому: вовче чи людське» (Павло Маляр).
В основу його філософії самопізнання і самовдосконалювання лягли народні етичні поняття. Народна мудрість відбита в роздумах Сковороди, коли мова про філософічну систему та суспільно-політичні і етичні погляди.
Тарас Шевченко
У процесах освіти та самовиховання Шевченко підкреслював велике значення дошкільного виховання та позашкільної освіти чи самоосвіти серед народу. «Тільки освіта допомагає зберігати національне обличчя» і виховувати в людей «пошану до всього того, що самій тільки нації належить, та її характеризує» (повість «Близнята»). У поемі «Сон» Шевченко зображує ідеал суспільного діяча — людини загартованої волі, що «в муці, в каторзі — не просить, не плаче, не стогне», бо «раз добром нагріте серце — вік не прохолоне». Виховання жінок також знайшло своє вираження у його творчості. На думку д-ра І.Брика — «Можна сказати, що вся його поетична діяльність була одним великим закликом до перевиховання українського суспільства, а маніфестом у цій справі — його невмируще «Посланіє».
Д-р Леонід Білецький у своїй статті на тему «Посланія» (Кобзар, т.II, ст.241-257) з'ясував питання особистого духовного переродження української інтеліґенції. «Поет учив своїх земляків розпочати свою науку наново й засвоювати знання так, щоб та наука своєї рідної історії перш за все їх виховувала, як людей української національности, їх характер, виховувала насамперед як синів України, як правнуків тих дідів великих, що Україну творили... Отже, не чванитись, а вчитись із помилок своїх предків треба... Скільки в них (думках Шевченка) правд, ідей і шляхів до їх осягнення? Перша правда: «будьте люди!»... Друга Божа Правда: любити свою Націю не тільки як край, територію, з якою зв'язаний мій матеріяльний добробут і не тільки як фізичний збір людей по мові, по зверхніх етнічних ознаках, — а головно як духовний образ Нації, духовний образ України, від якої для її сина нема на світі кращої, духовної Матері, до якої любов дочок і синів її — безмежна, більша від самого життя. Така любов до Нації є любов, заповіджена Богом:
«Бо хто матір забуває,
Того Бог карає...»
Замітка: Далекоглядність Шевченка стосовно перевиховання суспільности знайшла свій відгук у Пласті, у мисленні його Основоположника.
Григорій Ващенко
Видатний педагог приділяв багато своєї уваги питанню «Виховання і самовиховання» так у ситуаціях школи, як і «молодечих організацій». «Справжнє виховання мусить охоплювати собою весь період розвитку дитини, починаючи з раннього дитинства... З роками дитина набуває досвіду, але до повного сформування її особистости, що буває вже після юнацтва, вона потребує керівництва з боку досвідчених дорослих людей. І це керівництво особливо потрібне в нові часи, коли культура й цивілізація досягла такого високого рівня, коли суспільне життя набуло таких складних форм... Отже, питання про виховання і самовиховання...треба розв'язувати в першу чергу на ґрунті психології. Психологія каже нам, що всі вищі розумові процеси, як логічне мислення і творча фантазія, відбуваються за участю волі, себто мають свідомий, цілеспрямований характер... Коли, напр., учень розв'язує якусь ... задачу..., тут неодмінно має участь його воля... Треба, щоб учень, так би мовити, відкрив свою душу для сприймання змісту лекції, бо інакше він буде лише чути голос учителя, а сприймати її змісту не буде». Народна мудрість підказує нам: «насильно милим не будеш». «На ґрунті насильства не може розвиватись ні любов, ні краса, ні добро, бо все це вияв свобідної волі людини, як образу і подоби Божої». «Не можна побудувати на ґрунті насильства виховання естетичного, морального і релігійного... А особливо лише авторитарним способом не можна виховати в людини характеру... Вихователь діє на свідомість і волю вихованця, але так, щоб той сприйняв його науку і поради як щось своє, згідне з його волею, бажане для нього».
Виховання дисциплінованости й організованости проводиться в школі й в молодечих організаціях. «Але є і різниця у виховній роботі школи і молодечих організацій. В останніх більшу ролю має самостійна праця молоді, її активність та ініціятивність... У молодечих організаціях основною формою навчання є спеціяльні сходини, на яких розглядається той чи інший матеріял... Перша вимога до таких сходин, щоб вони відбувалися за певною ретельно виготовленою програмою,... на сходинах відбуваються вправи з метою засвоєння й зміцнення певних технічних навичок, як володіння певними інструментами, креслення й читання мап, виготування діяграм і т.ін. ... Літом пластуни й сумівці часто проводять вільний час в таборах серед природи. Умови таборового життя дають багато можливостей для виховання у молоді дисциплінованости й організованости».
«...Свідома дисципліна кінець-кінцем спирається на самодисципліну, себто на розуміння людиною своїх обов'язків і свідоме виконання їх у ім'я певної ідеї... З огляду на це треба звернути велику увагу на організацію самостійної праці учнів. Основна мета цього в тому, щоб виховати в учнів любов до праці, свідомість відповідальности за неї, чесність у виконанні її та допомогти учням оволодіти раціональними методами праці, себто уміння розумно плянувати свій час і найефективніше використовувати свої сили» («Виховання волі і характеру»).
Василь Сухомлинський
Педагогічне мислення Сухомлинського багате. З важливішими його думками варто ознайомитись: «Світ вступав у вік Людини» і ми зобов'язані думати про те, що ми вкладаємо в душу людини, щоб вона стала високоморальною, виявляла громадянську гідність. Тому треба вихованкам допомогти знайти себе, оволодіти необхідними знаннями і вміннями та адекватно діяти. Засобами для цього — самоосвіта та самовиховання. Сухомлинський виразно підкреслив свою думку: «Я є твердо переконаний в тому, що справжнє виховання є те виховання, що заохочує до самовиховання.»... «А самовиховання починається з захоплення моральним благородством, величчю людини» (V/432) — «це людська гідність у дії». Тому «виховання особистости немислиме без самовиховання». Воно неможливе ще без одної умови, яка «лежить між волею педагога й волею вихованця, вона ніби об'єднує виховання і самовиховання в єдине ціле. Ця умова — усвідомлення вихованцем свого власного становлення; розуміння і переживання того, що сьогодні я став кращим, ніж вчора, що в мою душу входить людська краса, і це входження краси залежить величезною мірою від мене самого, від власної моєї волі».
Сухомлинський розрізняє самовиховання особистости з її вольовою спрямованістю і самовиховання життя колективу, в якому відбувається «взаємовплив вихованців, передавання моральних багатств і цінностей... Самовиховання як внутрішнє життя колективу починається з того, що людська неповторність притягає, приваблює, пробуджує бажання наслідувати.» Педагог прагнув: «у роки дитинства пробудити інтерес до самовиховання», беручи до уваги факт, що кожна людина має свої духовні потреби й інтереси.» «У зв'язку з цим велику увагу ми приділяємо ще одній дуже важливій педагогічній справі — самовихованню дітей, підлітків, юнаків і дівчат, яке неможливе без сім'ї і без книжки. Ми добиваємося того, щоб людина, що формується, уміла користуватися вільним часом, цінити його, вдумливо наповнюючи діяльністю, необхідною для розвитку духовних потреб» (ІІ/551), «Самостійна праця над книжкою — одна з найголовніших сфер самовиховання людини, змістом якої є оволодіння знаннями».
(далі буде)