Меч майстра Шварна
(Казка-леґенда)
Творіть добро, — сказали боги.
І дали людям в руки... зброю.
П. І. Гаркаві
Є чимало переказів, які оповідають про початки міста Львова, але всі вони сходяться в одному: постало воно у ті буремні роки, коли з усіх усюд на нашу землю нападали вороги. Багато лиха завдавали військові загони, які приходили з півночі і півдня, заходу та сходу.
Щоб захиститись від нападників, володар Галицької землі, князь Данило, заклав місто, оточене мурами, і замок на високій горі.
Задля добробуту Львова міські ворота завжди були широко відчинені перед купцями та для вправних ремісників. З'їжджались вони сюди на запрошення князя з різних кінців світу. На старій ринковій площі купці торгували шовком, хутрами, воском, виробами з глини та металу, а довкола торговиці м'яли важкі шкури кожум'яки, випалювали посуд гончарі, дзеленькотіли молотами ковалі та зброярі. Добре знаним серед городян був майстер на ім'я Шварно. Зброя, яку він робив для княжої дружини, вирізнялася особливою міцністю та зручністю в бою.
У молоді роки Шварно багато подорожував по світу й скрізь вивчав секрети ремесла. Найкращі вчителі ділились з ним давніми таємницями металу, чарівного зілля та магічних заклинань. Під час однієї зі своїх далеких мандрівок зброяр відмовився робити меч для ката, за що розлючений король кинув його до в'язниці.
Може, так і загинув би славний майстер, але на той час з посольством у тій далекій країні перебував Данило і, довідавшись про зброяра, викупив його з неволі.
Повернувшись до Львова, князь подарував Шварну майстерню на березі Полтви, нижче від церкви святого Миколая. На знак вдячности за своє визволення майстер зробив для Данила меча, який мав чарівну силу.
Першим, хто пізнав Шварнового меча, був дракон, який жив біля Чортівської скелі, на околицях Львова. Відтоді ніхто вже не наважувався іти війною на володаря чарівного меча.
Протягом поколінь меч передавався від батька до сина, доки не помер останній із княжого роду. Серед народу виникли незгоди і заворушення. Цим скористався король сусідньої держави. Він захопив Львів і пограбував Високий Замок, де зберігалась княжа скарбниця. Забравши корону, трон та інші коштовні речі, він так і не знайшов чарівного меча: зброєносець останнього з князів встиг заховати його, щоб він не потрапив у недобрі руки.
Протягом століть Львів переходив під владу різних держав, але жодному із володарів так і не вдалося віднайти Данилового меча. Проте його таємниця не згубилася у часі. Береже її у наші дні один музейний працівник, який достеменно знає, на якому із мечів, що зберігаються у Львові, є тавро майстра Шварна.
Проходячи залами львівських музеїв, уважно придивіться до старовинної зброї. Може, і вам вдасться його розгледіти.
Петро Радковець, Іван Радковець