Три брати
(стара англійська казка)
В малому рибальському селі жив бідний рибалка. Мав він трьох синів. А сини — то такі різні вдачі, що ніхто б не сказав, що вони рідні брати.
Найстаршого звали Неможу. Був він дуже лінивий, а до того ще великий баба. Боявся перескочити потік, щоб до нього не впасти. Побоювався вилізти на дерево. Коли ж його питали, чого він не працює, то він відповідав, що працювати не може. А насправді він ані разу не пробував стати до праці. Таким саме він був і у школі, й у час забави. Коли його в школі про щось питали, то він відповідав завжди одне: «Не знаю», а коли мусів був учитись, він казав: «Не можу!»
Другого рибальського сина кликали Нехочу. Він не був ані лінивий, ані дурний. А втім мав він погану вдачу, — був впертий. Як тільки впаде йому до голови — а це бувало дуже часто, — не послухатися і не зробити, то хоч би що бажали від нього, не було на цілому світі сили, яка б була в стані змусити послухатися й виконати. Коли Нехочу впирався, то його товариші ніяк не могли вплинути на нього, щоб він з ними бавився. Коли ж його все більше просили або коли обіцяли йому забавку чи ніж, то він все одно впирався й не хотів згодитися. Мав писати задане або вчитися, то він лишав це й ішов бавитися, хоч добре знав, що буде поважно й суворо за це покараний. Діти з ним не любили бавитися, бо він завжди мав дивні й до того надзвичайно неприємні, несподівані вигадки. Усе хотів, щоб решта йому підпорядковувалася. В школі був недбалий — не мав успіхів в науці. Так само ніколи він не вивчився того, що його вчили чи радили навчитися. Не було ані одної людини, яка б його любила. Своєю негарною вдачею, впертістю та бажанням лише панувати був він ще більш огидливий і відштовхуючий.
Наймолодший із трьох братів звався Спробую. Був то маленький хлопчик, що мав дуже чуле, добре серце й завжди робив те, що йому батьки чи вчитель наказували зробити. Питали його, чи певний він, що зможе зробити ту чи іншу річ, він завжди з усмішкою відповідав: «Не знаю, чи то доведу, але спробую!» Декілька разів напочатку його спроби кінчалися неуспіхом, але він все дальше працював і врешті обов'язково завжди доводив до кінця, до бажаного висліду. Одного разу хотів він був перескочити через потік, та потік був занадто широкий. Спробую впав до води. Проте він не заплакав, ані ні на кого не нарікав. Висушив одяг на сонечку й постановив, що спробу перескочити потік переведе пізніше, аж трохи підросте. І справді, цього довелося недовго чекати. Спробую перескочив потік на місці ще ширшому, ніж те, що перше переводив спробу. І з цього часу вже ніколи не падав до води. Коли прийшов перший раз до школи, то його спитав учитель: «Хлопчику, чи вмієш ти читати?»
— Ні, пане вчителю, — відповів Спробую, — а проте, все ж хочу спробувати навчитися того.
— Так, це головна річ! — похвалив його вчитель. — Все залежить від того, щоб мати добру волю й постаратися навчитися того, чого не вміємо, а хочемо знати.
За короткий час Спробую став найліпшим учнем у клясі. Старший його брат Неможу не міг з ним зрівнятися, а вже про Нехочу, то ліпше не будемо й згадувати: то був впертий дурень.
І ось три брати росли й із них виросли три дозрілі мужчини. А як гадаєте, що із них вийшло? Задумайтеся над цими трьома різними вдачами й рішіть, котра з них сьогодні та й взагалі придатна до життя?
Щоб не мусіли довго думати, розкажу вам і то: найстарший Неможу є сьогодні слугою в багача на ім'я: Мусиш. Другий брат Нехочу є вояком в армії ґенерала Послух, а наймолодший брат Спробую є сьогодні спільником великої фірми «Успіх і спілка».
Переповів Ф. Гай-Гаєвський