Ігри на повітрі —
давні й сучасні
«Гилка проста»
(«У м'яча»)
Гилка — надзвичайно рухлива старовинна українська гра. До недавнього часу вона мала таку саму популярність, як сучасний футбол.
Обладнання для гри в гилку нескладне: маленький ґумовий або вовняний м'яч діяметром 6-8 см і гилка — палиця завтовшки 3-5 см та завдовжки до метра — щоб підбивати м'яч. Грають на більш-менш рівному майданчику завдовжки 70-100 і завширшки 35-70 метрів. Для гравців молодшого віку береться дощечка завдовжки 80 і завширшки 10 см, закруглена і зачищена з одного боку, щоб її зручно було тримати рукою. Гравці-початківці замість гилки можуть користуватися невеликою лопаткою або й ракеткою. Якщо у вас є маленький м'яч і гилка, а вас тільки двоє, тоді ви можете зіграти у просту гилку, або інакше, у м'яча простого. Спочатку домовляються або вимірюються на гилці, кому йти в поле. Польовий гравець повинен спіймати м'яч на льоту. Щоб ловити було зручніше, його треба бити вгору. Неспійманий м'яч повертається в город, а коли той, що в полі, зловить його, — гравці міняються місцями.
Хоча гра й розрахована на двох, але ж кількість гравців може бути й більшою. От тільки грають у м'яча простого, як і взагалі в гилку, переважно хлопчики. Мистецтво гри не лише в тому, щоб м'яч летів якомога вище і горизонтальніше, а й у тому, щоб ті, хто у полі, не одразу могли спіймати м'яч. Для цього удар спрямовується убік від польових гравців або якимось іншим незручним для них шляхом.
Той, хто не вміє спрямовувати м'яч за своїм бажанням, вважається поганим гравцем. У простій гилці б'ють як завгодно: це гра для початківців. Роль тих, хто активніше б'є, вважається більш привабливою; пасивне становище тих, що ловлять м'яч, від цього і менш цікаве. Але ті, що грають у просту гилку, постійно міняються ролями.
«Гилка складна»
Ускладнена вона і більшою кількістю гравців, і тим, що гравці виділяють між собою того, хто починає гру, хто б'є м'яч, ще й того, хто піддає йому, або «підгилює». Коли є кому підкинути м'яч, то той, хто б'є по ньому, бере гилку обома руками, а від цього удар значно сильніший, і м'яч летить вище й швидше.
Той, хто б'є, і той, хто піддає, розташовуються в городі, решта — на різних відстанях і кінцях поля, щоб на кожен удар, короткий і довгий, високий і низький, прямий угору і вбік, був готовий ловець. Хто спіймає м'яч на льоту — іде бити, хто затримає на стрибку — кидає його підгильному.
Якщо той упіймає, то стає замість гравця, що бив; той, хто кинув, — замість підгильного, а той, хто бив раніше, іде в поле, і гра продовжується.
«Дзиґа», Українські дитячі й
молодечі ігри та розваги. — Харків: «Друк», 1999 с.******
Ігри
з ґумою
В Україні такі ігри тепер досить поширені. Їх можна проводити як у приміщенні, так і на вулиці. Грають переважно дівчата віком шести — чотирнадцяти років. Кількість учасників — 2 х 2, або кожен грає за себе. Порядок гри визначають за лічилкою.
Дві дівчинки стають обличчям одна до одної, ноги — врозбіж на довжину стопи. На рівні 10-15 см від землі гравці ногами утримують суцільну ґумову стрічку, утворивши нею фігуру, подібну до прямокутника. Всі фігури гравці виконують у трьох класах. У першому класі ґума утримується ногами на рівні гомілково-ступневого суглоба, у другому — на рівні колін, у третьому — на рівні тазу.
Перша фігура першого класу:
«Одинички»
Із вихідного положення, стоячи боком до ґумової стрічки, перша дівчинка поштовхом обох ніг повинна встрибнути в середину прямокутника, утвореного ґумовою стрічкою, і стрибком повернутися у вихідне положення.
Друга фігура:
«Козлик»
З вихідного положення «ґума між ногами» зробити стрибок уліво на другу паралель ґумової стрічки також у положення «ґума між ногами» й стрибком повернутися у вихідне положення.
Третя фігура:
«Перелетка»
Стоячи ліворуч від ґуми, треба перестрибнути обидві паралелі.
У другому і третьому класах повторюються фігури першого класу, але при розташуванні ґуми, відповідно, на рівні коліна і на рівні тазу. Крім того, у другому класі зазначені фігури виконують, стрибаючи на одній нозі, а в третьому класі, який називають ще «паджі», коли виконують ці фігури, дівчата, що утримують ґуму, стають боком одна до одної.
Далі виконуються такі фігури:
«М'ячики»
Дівчата утримують ґуму, як на початку гри. У всіх трьох класах виконуються без зупинок:
три стрибки на місці перед ґумою;
три стрибки на місці в середині ґуми;
два стрибки на місці з іншого боку ґуми;
*********один стрибок перед ґумою;
один стрибок в середині ґуми і один стрибок за нею.
«Діямантики»
Дівчата утворюють ґуму так само, як і у попередній фігурі. З вихідного положення, стоячи боком до ґуми, дівчинка виконує три стрибки на місці, потім ставить одну (дальню) ногу в середину ґуми (тобто ноги схрещені, а ґума між ними), у цьому положенні робить три стрибки на місці й, швидко обернувшись, тричі стрибає на місці у положенні «ноги врозбіж, ґума між ними», далі застрибує в середину ґуми й виконує три стрибки; після цього без перепину стрибком схрещує ноги і в положенні «ґума між ногами» тричі стрибає на місці, швидко обертається в опорній фазі і робить три стрибки у положенні «ноги врозбіж, ґума між ними».
Потім все повторюється, але дівчинка виконує по два стрибки.
У третьому підході стрибки виконуються по одному разу. Зазначені види стрибків виконуються у трьох варіянтах положення ґуми, тобто у трьох класах.
«Кришталики»
Стрибки виконуються так само, як і у «Діямантиках», але замість обертання в опорному положенні дівчинка виконує стрибок «ноги врозбіж, ґума між ними». Тут є всього два класи, тобто стрибки здійснюють лише на двох рівнях ґуми.
«Бантики»
«Бантики-одинички». Стоячи обличчям до ґуми у положенні «одна нога під ґумою, друга — на ґумі», стрибком вперед надіти ґуму на ноги, але в іншій послідовності (тобто на кожній нозі одна ґума повинна бути зверху, а друга знизу). Другий стрибок дівчинка робить в середину ґуми і вистрибує з неї в будь-який бік.
«Бантики-козлики». Початок такий самий, як і у попередній фігурі, але третій стрибок — «ноги врозбіж, ґума між ними», робиться над однією ґумою, а другий в тому ж положенні — над другою з наступним вистрибуванням убік.
«Бантики-перелетки». Початок — аналогічно двом попереднім фігурам, але за третім стрибком потрібно «перелетіти» через дві ґуми в один бік, а за четвертим — в другий. Тут, подібно до «Кришталиків», вправи виконуються лише у перших двох класах.
«Пляшечки»
«Пляшечки-одинички». Дівчинка, що виконує стрибки, стоїть однією ногою у «петлі», утвореній двома ґумами; друга нога вільна. Із цього положення необхідно зробити чотири стрибки з обертом на 1800 кожен і у фазі польоту змінити положення ніг (тобто «вільна» нога стає у петлю і навпаки), потім п'ятий стрибок — в середину ґум, а за шостим — вистрибнути з них.
«Пляшечки-козлики». Із того ж вихідного положення, що й у «Пляшечках-одиничках», роблять такі ж чотири стрибки, п'ятий — «ноги врозбіж, ґума між ними», а за сьомим — вистрибнути убік.
«Пляшечки-перелетки». Початок такий самий, як у двох попередніх фігурах, але за п'ятим стрибком, виймаючи ногу з ґум, треба стати збоку від них і зробити два стрибки «перельоту» через них.
«Роки»
Дівчата стрибають «Козлики» (ґума між ногами) стільки разів, скільки кожній років. Ці стрибки виконують у першому, другом і третьому класах.
«Двадцятип'ятки»
Стрибнути 25 разів «Козлики». У першому і у другому класах — без зупинок. У третьому класі дозволяється зробити три зупинки.
«Діжечки»
Дівчата, що тримають ґуму, ставлять ноги врозбіж на довжину двох струпень.
«Діжечки-одинички». Стоячи збоку від ґуми, двома послідовними стрибками треба перестрибнути на другий бік (спочатку — в середину ґум, а потім перескочити на другий бік).
«Діжечки-козлики» і «Діжечки-перелетки» виконуються як «Козлики» і «Перелетки» відповідно.
У другому і третьому класах, щоб відстань між ґумами була більшою, допомагають розвести їх руками.
«Морквинка»
Ґума, котру тримають дівчата, своїм контуром нагадує морквинку. Дівчата виконують стрибки так само, як у фігурах «Одинички», «Козлики» і «Перелетки». У третьому класі дівчина, що стоїть у вузькій частині «морквинки», тримає ґуму рукою (пальцями).
Переможцем вважається той, хто першим без помилок виконає вправи з усіх фігур. Під час стрибків до ґуми можна дотикатися тілом, але наступати на неї не можна. Під час гри того, хто наступив на ґуму, можна виручати, тобто виконати за нього ту вправу, на якій він «стратив» (наступив на ґуму). Це робить або партнер у команді, або т. зв. «капуста» — спеціяльно відібраний «запас» із найбільш підготовлених гравців.
Якщо партнер у команді не зміг виконати страчену вправу, команди обмінюються місцями.
«Дзиґа», Українські дитячі й молодечі ігри та розваги. — Харків: «Друк», 1999 — с. 382-385