Граймо!
Усі ми родом з дитинства. З цієї чудової радісної неповторної країни мрій, початку пізнання світу, вияву та розвитку здібностей кожної людини. Нам важко уявити дитинство без гри, забави, розваги. Це було, є і буде завжди і скрізь. Безумовно, із плином часу з'являються нові ігри, що, зокрема, зумовлено технічним прогресом (як от комп'ютерні іграшки зараз). Проте лише народна гра робить справжнє диво — заряджає наснагою, мобілізує приховані резерви організму, не викликаючи шкідливої для здоров'я перевтоми.
У що ж бавляться сучасні міські діти 6-11 років? За моїми спостереженнями на нашому подвір'ї, це, як правило, хованки, класики, «вище землі», заморозки, ґумки, футбол, бадмінтон, скакалки, карти і, мабуть, усе. А скільки, на вашу думку, українських дитячих і молодечих народних ігор та розваг пропонують укладачі антології «Дзиґа»? Понад триста!
Ще 1999 року світ побачила перша спроба узагальненої подачі джерельного етнографічно-літературного матеріялу на основі ориґінальних знахідок, видань, фондів Інституту мистецтвознавства, фольклористики і етнології НАН України ім. М. Рильського, багаторічного досвіду проведення народних ігор у школах, дитсадках, юнацьких таборах, середніх і вищих культосвітніх та спортивних навчальних закладах з метою створення базового посібника для вихователів, педагогів, студентів і школярів.
Переважна більшість народних ігор, як відомо, пов'язана з певними ритуальними дійствами обрядового кола і супроводжується піснею і танком (обрядово-ритуальні ігри). «Дзиґа» подає багато як джерельних записів фольклористів, так і хорових обробок корифеїв української музики, а також описи танців. Не забули автори й інших ігор і виділили їх в окремий розділ — принагідні ігри). Також подано найбільш характерні фольклорні записи гри словом (лічилки, веселинки, скоромовки, каламбури, гральні дотепи, пародії, алегоричні жарти-насмішки, ситуативні приповідки, небилиці, звукові імітації).
Надзвичайно цікавою є авторська розробка ґрунтовного рекомендаційного класифікатора народних ігор. Згідно з ним можна вибрати гру, відповідну до поставленої мети і теми.
Літературно-музична композиція «Дзиґи» дуже вдало доповнена творами сучасних українських художників і народних майстрів.
Отже, Дзиґа. Українські дитячі й молодечі ігри та розваги. / Композиція П. Г. Черемського. Укладачі: В. І. Семеренський, П. Г. Черемський. — Харків: «Друк», 1999. — 528 с.: кол. іл. 61.
Зважаючи на не надто малий наклад (7000 примірників), гадаю, що всі, що зацікавилися, зможуть ознайомитися з цим навчально-методичним виданням і знайти багато цікавого для втілення на практиці (шукати у книгарнях м. Харкова; випозичати або опрацьовувати книгу можна в пластовій бібліотеці у Львові за адресою вул. Винниченка, 6). Деякі витяги з видання шукайте на сторінках цього числа «Вогню Орлиної Ради». Успіхів!
Лідія Чир