Книги, які діють

Можемо з радістю констатувати: те, чого ми кілька років поспіль добивалися, нарешті почало здійснюватися. Названий план [план діяльности товариства «Просвіта» — ред.] включає в себе не тільки книговидання, а й виробництво мультфільмів і кінофільмів.

Я, звичайно, зупинюся на тому, що мені ближче, — випуску книг.

Отже, заплановано одинадцять назв. Шість із них уже побачили світ. Для дітей: «Українська цікава абетка», «Дитячі ігри та розваги», «Українські народні казки», довідник-порадник для молодших школярів «Виручалочка».

Середній наклад цих видань — 10 тисяч примірників. Книги видані добротно, поліграфічно якісно, з урахуванням усіх педагогічних вимог. «Українська цікава абетка» — карткова гра, літери розполовинені, з кількома ілюстраціями, які допоможуть малятам засвоїти ту чи іншу літеру візуально; малюнки доброзичливі, приємні, без жодного натяку на аґресивність. Подібних українських видань немає на українському ринку.

«Дитячі ігри та розваги» вкрай необхідні для дошкільних виховних закладів. У книзі, крім українських народних дитячих ігор, описані також ігри багатьох народів світу.

Маємо вже таку реальність, що для заповнення дозвілля нинішніх діточок вихователі користуються, на жаль, гіршими зразками того, що пропонують телевізійники. Таким чином прищеплюється несмак, підрізаються в корені вікові традиції.

Глибинним національно-патріотичним змістом перейнятий довідник-порадник «Виручалочка», добре відомий учителям та учням із минулих випусків. Тепер ця книжка доповнена новими цікавими матеріялами, видана у твердій глянцевій палітурці.

Казки люблять і діти, й дорослі. Особливо наші, українські. Рекомендую читати їх усім. Інколи, повірте, вони дуже допомагають відволіктися від щоденної суєти, збагнути віковічну мудрість нашого народу.

Одним із просвітянських завдань є відновлення історичної пам'яті. І хоч би скільки виходило книг, наукових розвідок, монографій, тема нашого минулого вивчатиметься не одне ще десятиліття. Над історичною тематикою сьогодні працюють не тільки професійні історики. Підтвердженням цьому є книга-довідник «Опис козацької України 1649 року». Її автори — фізик Ольга Пугач і математик Сергій Коваленко. Книга чудово оформлена, проілюстрована, в ній зібрано надзвичайно цікавий довідковий матеріял про часи козацької доби.

Степан Наливайко — автор добре відомий читачам газети «Прадавня Україна». У другій половині дев'яностих усі його публікації були зібрані в одну книгу, яка вийшла у ВЦ «Просвіта» під назвою «Таємниці розкриває санскрит». У ній автор наголошував, що в цій царині нас очікує багато несподіванок і відкриттів.

Підтвердженням цього є книжка «Індоарійські таємниці України», присвячена українсько-ірансько-індійським етнічним, мовним, історичним, міфологічним, фольклорним і культурним зв'язкам. Для плану комплексних заходів всебічного розвитку української мови це видання має досить вагоме значення.

Незабаром, з дня на день, побачить світ «Кобзар» Т. Шевченка з ілюстраціями Володимира Гарбуза (дизайн Сергія Тарасенка). Також на підході до читача «Російсько-український словник термінологічної лексики» (автор Н. І. Шило), енциклопедичний словник-довідник «Україна в словах», «Тлумачний словник української мови», «Мала Трипільська енциклопедія». Ці видання перебувають у стадії підготовки оригінал-макетів.

Принагідно хочу зазначити, що втілення в життя названого плану стало можливим завдяки клопотанням народного депутата України, голови «Просвіти» пана Павла Мовчана.

Видання, що вийшли у світ, і ті, що готуються до виходу, безкоштовно поширюватимуться в бібліотечній мережі, установах культури, просвітянських осередках Секретаріятом Центрального правління «Просвіти» спільно з Міністерством культури та мистецтв України.

Василь Клічак, директор видавничого центру «Просвіта»

Прадавня Україна, ч. 27 (247) 1-7 липня 2004 р.

http://www.prosvita.com.ua/slovo//modules.php?name=News&file=article&sid=297