Рік дитини в Україні

 

УКАЗ ПРЕ­ЗИ­ДЕН­ТА УК­РА­Ї­НИ № 1673/2005

Про про­ве­ден­ня в Ук­ра­ї­ні у 2006 ро­ці Ро­ку за­хис­ту прав ди­ти­ни

 

З ме­тою по­си­лен­ня ува­ги сус­піль­ства до проб­лем ді­тей, за­хис­ту їх прав та за­кон­них ін­те­ре­сів, за­без­пе­чен­ня фі­зич­но­го, ін­те­лек­ту­аль­но­го, куль­тур­но­го роз­вит­ку ді­тей, особ­ли­во тих, які пе­ре­бу­ва­ють у склад­них жит­тє­вих об­ста­ви­нах, пос­та­нов­ляю:

1. Про­вес­ти в Ук­ра­ї­ні у 2006 ро­ці Рік за­хис­ту прав ди­ти­ни.

2. Ут­во­ри­ти Ор­га­ні­за­цій­ний ко­мі­тет з під­го­тов­ки та про­ве­ден­ня в Ук­ра­ї­ні у 2006 ро­ці Ро­ку за­хис­ту прав ди­ти­ни (да­лі — Ор­га­ні­за­цій­ний ко­мі­тет).

Приз­на­чи­ти КИ­РИ­ЛЕН­КА В'я­чес­ла­ва Ана­то­лі­йо­ви­ча — Ві­це-прем­'єр-мі­ніс­тра Ук­ра­ї­ни — го­ло­вою Ор­га­ні­за­цій­но­го ко­мі­те­ту.

3. Ка­бі­не­ту Мі­ніс­трів Ук­ра­ї­ни до 1 січ­ня 2006 ро­ку: зат­вер­ди­ти пер­со­наль­ний склад Ор­га­ні­за­цій­но­го ко­мі­те­ту;

роз­ро­би­ти та зат­вер­ди­ти план за­хо­дів з під­го­тов­ки та про­ве­ден­ня в Ук­ра­ї­ні у 2006 ро­ці Ро­ку за­хис­ту прав ди­ти­ни.

4. Ра­ді мі­ніс­трів Ав­то­ном­ної Рес­пуб­лі­ки Крим, об­лас­ним, Ки­ївсь­кій та Се­вас­то­поль­ській місь­ким дер­жав­ним ад­мі­ніс­тра­ці­ям роз­ро­би­ти та здій­сни­ти ре­гі­о­наль­ні за­хо­ди з про­ве­ден­ня в Ук­ра­ї­ні у 2006 ро­ці Ро­ку за­хис­ту прав ди­ти­ни, спря­мо­ва­ні, зок­ре­ма, на:

ак­ти­ві­за­цію ро­бо­ти з сім­'я­ми, в яких є ді­ти, на­дан­ня їм все­біч­ної до­по­мо­ги у ви­рі­шен­ні на­галь­них проб­лем, здій­снен­ня со­ці­аль­но­го за­хис­ту ді­тей, на­сам­пе­ред тих, які пе­ре­бу­ва­ють в склад­них жит­тє­вих об­ста­ви­нах;

під­ви­щен­ня ефек­тив­нос­ті ді­яль­нос­ті міс­це­вих ор­га­нів ви­ко­нав­чої вла­ди що­до за­хис­ту прав ді­тей, по­си­лен­ня від­по­ві­даль­нос­ті за до­дер­жан­ня за­ко­но­давс­тва у цій сфе­рі, удос­ко­на­лен­ня ро­бо­ти ор­га­нів опі­ки і пік­лу­ван­ня;

по­ліп­шен­ня фі­нан­со­во­го та ма­те­рі­аль­но-тех­ніч­но­го за­без­пе­чен­ня зак­ла­дів для ді­тей-си­ріт та ді­тей, поз­бав­ле­них бать­ківсь­ко­го пік­лу­ван­ня, а та­кож ди­тя­чих бу­дин­ків сі­мей­но­го ти­пу, при­йом­них сі­мей, при­тул­ків для не­пов­но­літ­ніх, цен­трів со­ці­аль­но-пси­хо­ло­гіч­ної ре­а­бі­лі­та­ції ді­тей.

5. Дер­жав­но­му ко­мі­те­ту те­ле­ба­чен­ня і ра­ді­о­мов­лен­ня Ук­ра­ї­ни за­без­пе­чи­ти ши­ро­ке вис­віт­лен­ня за­хо­дів з під­го­тов­ки та про­ве­ден­ня в Ук­ра­ї­ні у 2006 ро­ці Ро­ку за­хис­ту прав ди­ти­ни.

Пре­зи­дент Ук­ра­ї­ни Вік­тор ЮЩЕН­КО

29 лис­то­па­да 2005 ро­ку

 

ЗВЕР­НЕН­НЯ
Глав хрис­ти­янсь­ких Цер­ков та кон­фе­сій Ук­ра­ї­ни до ді­тей, бать­ків, вчи­те­лів, по­лі­тич­них і гро­мадсь­ких ді­я­чів та всіх лю­дей доб­рої во­лі в Ук­ра­ї­ні
про проголо­шен­ня 2006 ро­ку Ро­ком за­хис­ту ду­хов­но­го сві­ту ди­ти­ни

 

Доз­во­ляй­те ді­тям при­хо­ди­ти до Ме­не і не за­бо­ро­няй­те їм, бо та­ких є Царс­тво Бо­же.

(Мк 10, 14)

Мир Вам і Бо­же бла­гос­ло­вен­ня!

Ді­ти — най­цін­ні­ший скарб, який Гос­подь да­рує та до­ві­ряє бать­кам, Цер­кві і на­ро­до­ві. Яки­ми ми ви­хо­ва­є­мо на­ших ді­тей — та­ким бу­де на­ше май­бут­нє. І то­му ви­хо­ван­ня ди­ти­ни — наш най­го­лов­ні­ший, най­свя­ті­ший обов­'я­зок.

Ра­зом з тим, ді­ти — най­більш не­за­хи­ще­на час­ти­на на­шо­го сус­піль­ства. Тра­гіч­ною дій­сніс­тю є за­ги­бель міль­йо­нів не­на­род­же­них ді­тей внас­лі­док грі­ха ді­тов­бивс­тва (абор­тів). А на­род­же­ні ді­ти при­хо­дять у світ, де ма­ють міс­це бай­ду­жість, на­силь­ство, ко­рис­то­любс­тво і без­ду­хов­ність та бра­кує сер­деч­нос­ті, лю­дя­нос­ті і сі­мей­ної теп­ло­ти.

То­му ми, хрис­ти­янсь­кі Цер­кви, сві­до­мі сво­єї від­по­ві­даль­нос­ті пе­ред Бо­гом за на­ших ді­тей, під­три­му­ю­чи дер­жав­ну іні­ці­а­ти­ву про­ве­ден­ня в Ук­ра­ї­ні у 2006 ро­ці Ро­ку за­хис­ту прав ди­ти­ни, про­го­ло­шу­є­мо нас­туп­ний рік — Ро­ком за­хис­ту ду­хов­но­го сві­ту ди­ти­ни.

На­шою ме­тою є ак­ти­ві­за­ція та об­'єд­нан­ня зу­силь хрис­ти­янсь­ких Цер­ков та кон­фе­сій, дер­жав­них і сус­піль­них ін­сти­ту­цій зад­ля пле­кан­ня ду­хов­но­го сві­ту ди­ти­ни на ос­но­ві тра­ди­цій­них для Ук­ра­ї­ни хрис­ти­янсь­ких цін­нос­тей.

Від­по­від­но, на­ши­ми ос­нов­ни­ми зав­дан­ня­ми є:

- Про­тя­гом усьо­го 2006 ро­ку у не­діль­ній цер­ков­ній мо­лит­ві в кож­ній гро­ма­ді впро­ва­ди­ти мо­ли­тов­не про­хан­ня за ді­тей та їх­нє хрис­ти­янсь­ке ви­хо­ван­ня.

- У кож­ній гро­ма­ді по­си­ли­ти душ­пас­тирсь­ку опі­ку ді­тей та бать­ків.

- Іні­ці­ю­ва­ти ство­рен­ня у цер­ков­них гро­ма­дах хрис­ти­янсь­ко­го ру­ху (іні­ці­а­тив­них груп) на за­хист ду­хов­но­го сві­ту ди­ти­ни. Для цьо­го роз­ро­би­ти та за­без­пе­чи­ти впро­вад­жен­ня від­по­від­ної прог­ра­ми.

- Роз­ви­ва­ю­чи пар­тнерсь­кі від­но­си­ни Цер­кви і шко­ли, спри­я­ти впро­вад­жен­ню в сис­те­му ос­ві­ти тра­ди­цій­них для Ук­ра­ї­ни хрис­ти­янсь­ких цін­нос­тей та пред­ме­ту «Хрис­ти­янсь­ка ети­ка».

- Спів­пра­цю­ва­ти на за­са­дах пар­тнерс­тва з дер­жав­ни­ми ус­та­но­ва­ми і гро­мадсь­ки­ми ор­га­ні­за­ці­я­ми в роз­роб­ці та ре­а­лі­за­ції прог­рам ста­те­во­го ви­хо­ван­ня, про­фі­лак­ти­ки нар­ко­ма­нії, ал­ко­го­ліз­му, тю­тю­но­ку­рін­ня, ВІЛ/СНІ­Ду та по­до­лан­ня ди­тя­чої без­при­туль­нос­ті, со­ці­аль­но­го си­рітс­тва і тор­гів­лі діть­ми.

- Іні­ці­ю­ва­ти про­ве­ден­ня різ­но­ма­ніт­них ак­цій: свят, кон­фе­рен­цій, кон­кур­сів з ме­тою за­лу­чен­ня ді­тей та мо­ло­ді до хрис­ти­янсь­ких ду­хов­них цін­нос­тей, зок­ре­ма, про­вес­ти Все­ук­ра­їнсь­кий фес­ти­валь ди­тя­чої хрис­ти­янсь­кої твор­чос­ті.

Ві­та­є­мо Вас з Різ­двом Хрис­то­вим та вис­лов­лю­є­мо впев­не­ність, що у Но­во­му 2006 ро­ці по­єд­нан­ня на­ших зу­силь зад­ля за­хис­ту ду­хов­но­го сві­ту ди­ти­ни, за­ра­ди май­бу­тньо­го Ук­ра­ї­ни, з Бо­жої лас­ки спри­я­ти­ме від­род­жен­ню Ві­ри, Прав­ди та Доб­ра.

м. Ки­їв, 27 груд­ня 2005 р.

Звер­нен­ня під­пи­са­ли:

 

- Пред­сто­я­тель УПЦ КП, Пат­рі­арх Ки­ївсь­кий і всі­єї Ру­си-Ук­ра­ї­ни ФІ­ЛА­РЕТ

- Отець і Гла­ва УГКЦ, Вер­хов­ний Ар­хи­є­пис­коп Ки­є­во-Га­лиць­кий ЛЮ­БО­МИР

- Ке­ру­ю­чий спра­ва­ми УПЦ, Ві­ка­рій Ки­ївсь­кої Мит­ро­по­лії, Ар­хи­є­пис­коп Пе­ре­яс­лав-Хмель­ниць­кий МИТ­РО­ФАН

- Ві­ка­рій Ки­ївсь­кої єпар­хії УАПЦ, Єпис­коп Жи­то­мирсь­кий БОГ­ДАН

- Зас­туп­ник Го­ло­ви Кон­фе­рен­ції Римсь­ко-Ка­то­лиць­ких Єпис­ко­пів Ук­ра­ї­ни, Єпис­коп МАР­КІ­ЯН ТРО­ФИМ­'ЯК

- Го­ло­ва Все­ук­ра­їнсь­ко­го Со­ю­зу Об­'єд­нань єван­гель­ських хрис­ти­ян-бап­тис­тів ГРИ­ГО­РІЙ КО­МЕН­ДАНТ

- Єпис­коп Цер­кви Хрис­ти­ян Ві­ри Єван­гель­ської Ук­ра­ї­ни МИ­ХАЙ­ЛО ПА­НОЧ­КО

- Стар­ший Єпис­коп Ук­ра­їнсь­кої Хрис­ти­янсь­кої Єван­гель­ської Цер­кви ЛЕ­О­НІД ПА­ДУН

- Єпис­коп Ук­ра­їнсь­кої Лю­те­рансь­кої Цер­кви В'Я­ЧЕС­ЛАВ ГОР­ПИН­ЧУК

- Ке­рів­ник Братс­тва не­за­леж­них цер­ков і мі­сій єван­гель­ських хрис­ти­ян-бап­тис­тів Ук­ра­ї­ни СЕР­ГІЙ ДЕ­БЕ­ЛІНСЬ­КИЙ

 

Думки з приводу заходів

щодо відзначення Року захисту духовного світу дитини

 

Ісус Христос у своєму вченні звернув окрему увагу на дітей. Матері приносили дітей до Ісуса, щоб доторкнувся їх та благословив, хоч учні забороняли це робити. Ісус, бачачи поведінку учнів, виявив незадоволення і сказав їм: «Пустіть дітей приходити до мене, не бороніть їм; таких бо Царство Небесне». І обнявши їх, поклав на них руки і благословив їх» (Мк 10, 16).

Отже, Ісус Христос відкриває нам, якими важливими є діти і, рівно ж, навчає нас, яке має бути ставленння до них: «І обнявши їх, поклав на них руки і благословив їх». Ісус Христос ставить саме дитину як приклад для дорослих. Коли учні запитують Ісуса: «Хто найбільший у Царстві Небеснім?», — Ісус покликав дитину, поставив серед них і каже: «Істинно кажу вам: Якщо ви не навернетеся і не станете, як діти, не увійдете в Небесне Царство» (Мт 18, 1- 4). Їх простота, доброта, правдивість, невинність, щирість — це скарб, цінності, про які ми повинні завжди пам'ятати та плекати. Дитина — найцінніший скарб, який Господь дарує батькам. Вона завжди представляє радість не тільки для батьків, родини, а й радість Церкви і всього суспільства. Однак, на жаль, сьогодні ми є свідками, коли діти терплять насильство, є покинуті, позбавлені права на життя, родинне тепло і любов, на християнське виховання, коли вони часто стають жертвою користолюбної реклами. Ми, як Церква, не можемо лише спостерігати ці неґативні явища.

Рік 2006 проголошений Президентом України Віктором Ющенком Роком захисту прав дитини, а Християнські Церкви, підтримуючи ініціативу глави Держави, спільно виявили перед суспільством свою турботу і відповідальність про захист духовного світу дитини. Йдеться про захист прав дітей на гідне життя людини, створеної на Образ і подобу Божу, захист права на християнське виховання, за яке християнські Церкви несуть в першу чергу відповідальність і усвідомлюють його, як своє завдання, яке їм доручив сам Ісус Христос.

Українська Греко-Католицька Церква відзначатиме Рік захисту духовного світу дитини згідно з планом, затвердженим Синодом Єпископів Києво-Галицької Митрополії, який відбувся 8 — 9 березня 2006. Цей план є результатом спільної праці комісій, які покликані до служіння в Церкві: Комісії у справах молоді, родини, здоров’я, «Справедливість і мир», шкільництва, літургійної та катехитичної.

Метою відзначення Року захисту духовного світу дитини є активізація та об'єднання зусиль всіх церковних структур для утвердження та плекання духовного світу дитини та спонукання до глибшого усвідомлення батьками і всією церковною спільнотою потреби християнського виховання та плекання духовного світу дітей. Щоб осягнути цю мету, оргкомітет запланував різні заходи та акції.

Хочу підкреслити, що заходи мають два головні аспекти, здійснення яких буде мати дві різні площини:

Перший аспект — відзначення Року захисту духовного світу дитини в УГКЦ;

Другий аспект — активна участь УГКЦ у міжконфесійних заходах згідно з рішенням і благословенням Синоду Єпископів УГКЦ.

Багатопланова програма буде здійснюватися на різних рівнях, а саме: на митрополичому, єпархіяльному та парафіяльному.

На першому місці поставлена молитва за дітей: два прохання на ектенії у Божественній Літургії та молитва у родині, в парафіяльних катехитичних і католицьких школах (найближчим часом буде видрукована ікона з цією молитвою). Ми глибоко свідомі та переконані, що неможливо говорити і мислити про плекання духовного світу дитини без молитви.

Переконані теж, що плекання духовного світу дитини починається у домашній церкві — в родині, тому в програмі окрема увага звертається на батьків, родину, особливо в часі приготування до Різдва. Для цього буде опрацьовано окремі зустрічі для батьків, які є першими катехитами і відповідальними за плекання духовности своїх дітей.

Жодна категорія дітей не може залишитись поза увагою Церкви. 14 травня УГКЦ віздначатиме День хворого. Комісія душпастирства охорони здоров’я вже має план заходів до цього дня. Звісно, що є багато дітей в лікарнях, які потребують духовної опіки. Будемо старатися спільно з катехитами, медсестрами та родинами послужити дітям. Є категорія дітей в колоніях, діти, позбавлені мови і слуху. Щоб краще послужити цій категорії дітей, у Катехитично-педагогічному інституті УКУ організовано курс мови жестів, участь у якому бере велике число осіб.

Дуже важливим пунктом програми є тиждень Духовного захисту дитини у парафії від 28 травня до 4 червня, націлений на підготовку до відзначення Міжнародного дня захисту дитини 1 червня. Це парафіяльний рівень, тому що духовний світ дитини розвиває парафіяльна спільнота вірних, яка є конечною в процесі виховання у вірі, плеканні християнського життя та духовного зросту. Для проведення цього важливого тижня в парафії наш оргкомітет подасть певні методичні напрацювання, які допоможуть парохам, катехитам, волонтерам, християнським лідерам та батькам краще провести євангелізаційну катехитичну та культурно-освітню програму. Тиждень захисту духовности у парафії має завершитися урочистим святкуванням Дня захисту дитини на парафіяльному рівні.

Запрошуємо сердечно батьків до активної участи у проведенні у своїй парафії тижня Духовного захисту дитини (і не тільки одного тижня, але протягом року брати більше активну участь в процесі християнського виховання). Під час цього тижня ми включаємося та приготовляємося вже великою мірою до активної участи у запланованих заходах на міжконфесійному рівні, які відбудуться в Києві.

15 — 16 липня планується проща дітей з родинами до Зарваниці, щоб віддати в опіку Пресвятій Богородиці всіх українських дітей та просити Її материнської помочі у плеканні духовного світу дітей. Вона є наша Мати і «виховниця чудова».

Крім цих заходів, будуть організовані одноденні наукові конференції, літні табори для дітей і підлітків, катехизація в селах та катехитична олімпіяда «Христос — наш Спаситель» для підлітків, які навчаються у катехитичних парафіяльних школах та у католицьких школах УГКЦ. Вона стане завершенням відзначення Року захисту духовного світу дитини. Буде проходити на всіх рівнях: від парафіяльного до митрополичого. Також Патріярша катехитична комісія вже зробила переклад українською мовою трьох відеофільмів для дітей: «Заповіді Божі», «Притчі» та «Квіти святого Франциска». Готуємо в найближчий час відеоматеріяли про катехизу святих Таїнств християнського втаємничення та переклад документального фільму «Подорожі апостола Павла». Все це робиться для того, щоб покращити євангелізаційне та катехитичне служіння в УГКЦ.

Слова Христові «Пустіть дітей приходити до мене, не бороніть їм, таких бо Царство Небесне» звернені до всіх тих, хто сьогодні вирішує долю виховання дітей. Діти мають право на життя, гідне дітей Божих, створених на Його образ і подобу, право на християнське виховання на основі традиційних для України християнських цінностей.

 с. Луїза Цюпа, СНДМ

Голова оргкомітету з відзначення Року захисту духовного світу дитини