Новики

Український Пластовий Улад ділиться на три основні частини: Улад середньошкільників, або юнаків, Улад Новиків і Улад старших пластунів.

Українська дитино! Коли тобі не скінчилося ще 14 літ, вступи до уладу новиків, а сама пересвідчишся, яка це прегарна організація. Враз з іншими дітьми ти навчишся любити свій край, навчишся його історії, звичаїв і життя, розвинешся на сильного духом і тілом юнака-пластуна.

Не лякайся моїх слів «навчишся». Скажеш може, що і в школі маєш багато науки, а поза школою хочеш бавитися й відпочивати. Але знай, що у нас це не шкільна наука, у нас веселі гри, у нас школа життя.

Улад Новиків ділиться та куріні, а ці на гуртки, до яких має належати по 7-8 членів. У виняткових випадках до гуртка може належати й більше членів, але число їх не сміє перевищати 20.

Гурток провадить Брат Старий Вовк, або Сестричка Лисичок. Кождий гурток приймає назву якоїсь комахи, птиці, чи звіряти. Новики є названі в гуртку порядковими числами, а загально новиків звуть вовченятами, а новичок лисичками.

Бо так як вовчик і так як лисичка, ти полюбиш життя серед природи, впиватися її чаром і красою, міцніти соками рідної землі.

Бо так, як вони, ти навчишся жити серед природи, признавати її відвічні закони й права, читати її найбільш таємні знаки — незнані людям великих міст.

І враз ти захочеш бути лицарем-переможцем, що добуває замки недоступні, і сонцем, що в мандрівці по небі світло й тепло дає людям, і зіркою срібною, що світить у темряві.

Одначе послухай мене: Хто з нас не має великих мрій про лицарів, про сонце й про зорі? Ти може захочеш і зумієш стати мурашкою, бо їх Україна найбільше потребує.

Я раз стояла на окраїні ліса, над величезним муравлищем. В ньому кипіла й не вгавала праця. Більше, ніж півгодини я дивилася на тих малих комах і бачила, як кожна з них кудись спішила, щось тягнула в свою столицю — а може й державу; не знаю зрештою, як називають вони своє муравлище. Спішила кудись і верталася, а все з якимсь тягарем. Були й такі, що нерухомо стояли й тільки головками порушували — я назвала їх стійковими, або краще; пограничною сторожею. Так хотілося мені чимсь сполошити їх, запхати прутик в муравлище й глядіти на вислід, але підсвідомість не дозволяла мені бути жорстокого. Я бачила, що вони працювали і зуміли б боронити себе, якби хто їм перешкодив.

Чи не захочеш і ти бути мурашкою у сірому житті? Чи не захочеш з нами й серед нас приготовитися до тієї сірої, щоденної роботи будня й так як мурашка виконувати щоденну працю громадянина великого народу?

Бо знай, що кривава боротьба чи війна — це тільки часове явище, а про тривале становище народу у світі, а одиниці в громадянстві рішає якраз та щоденна муравлина праця, витривале складання цеголок в одну велику будівлю.

Так, я знаю, ти захочеш стати обов'язковим, бо зрозумієш, що сповнити обов'язок то не є ніяке геройство, а простий закон життя.

Ти полюбиш змагатися з життям, щоб воно не змогло зломити тебе.

Ти полюбиш справедливість і тому домагатимешся її все і всюди для України.

Ти навчишся підчинятися Старому Вовкові, або Старій Лисиці, а не самому собі, й зрозумієш, що на карності основується весь лад у державі, а без неї марніють родини й суспільства.

Ти все це пізнаєш між нами й навчишся непомітно навіть для себе, бо пізнаєш це в грі.

Скажи мені, наприклад, чи ти вмієш все докладно спостерігати довкруги себе? Якого кольору має очі твій приятель? Може не відразу відповіш мені, хоч бачиш його щоденно коло себе на шкільній лавці. Як виглядає твоя кляса, до якої ходиш щоденно? Опиши мені докладно дорогу, якою йдеш до школи, що знаходиться праворуч, а що ліворуч? Не знаю, чи все зумієш зробити скоро й без помилки. А новики мусять вміти спостерігати. Вони, як і взагалі пластуни, вчаться спостерігати через гри й забави. Бо знай, що спостерігати — це велике мистецтво. Вміти бачити все, що діється довкруги себе — не кожний потрапить.

Чи вовчик ти чи лисичка, ти виростеш колись на юнака, ти служитимеш своїй Батьківщині, а коли доля покличе тебе боронити її границь, ти мусиш вміти бачити, бо коли ти не зумієш спостерігати краще, ніж твій ворог — ти скоро будеш переможений. Колись іншим разом розкажу тобі такий випадок, де спостерігання одного пластуна врятує цілий курінь.

Так як кличем пластунів є клич С. К. О. Б. — кличем новиків є «Готовсь». Цим словом вони себе взаїмно поздоровляють; це слово нагадає тобі, що все й всюди ти маєш бути готовим до життя, до праці, а головне до служби Батьківщині.

Крім цього, коли курінь має багато гуртків, кожним гурток зокрема прибирає собі гуртковий клич, як наприклад: «вперід», «пробоєм», «не плачем, а мечем» і інші.

Як перебудеш між нами кілька місяців, то зможеш зложити великий обіт Вовченят, який звучить:

1) Буду вірним сином свого народу,

2) Виконуватиму закон вовченят,

3) Кождого дня буду старатися зробити щось доброго другим.

Цей обіт дасть тобі можність бути справжнім новиком.

Це приречення буде все присвічувати тобі в рішаючих хвилинах твого життя й ніколи не дозволить тобі ступити на хибний шлях. Все й всюди будеш пам'ятати: «Я пластун».

О. Я. (Надія Сорока)

Ватра. Журнал Українського Пласту на чужині. —
Париж, березень — квітень 1939 — ч. 2. — с. 8 — 9